Kniha týždňa: Melancholické sci-fi, ktoré prečítate jedným dychom

Ak je kniha sfilmovaná a vznikne na jej základe aj divadelná inscenácia, nie je to úplne bežné, ale ani neobvyklé. Ak je však tou knihou sci-fi, je to výnimočné, minimálne pokiaľ ide o divadelnú dramatizáciu alebo dokonca muzikál. V prípade sci-fi románu Muž, ktorý spadol na Zem od Waltera Tevisa určite stojí za pozretie aj film, hlavnú úlohu si totiž v ňom zahral David Bowie, ktorý sa k tomuto dielu prekvapivo a vo veľkom štýle ešte raz vrátil krátko pred svojou smrťou. O tom však neskôr.

30.11.2024 08:00
debata
Walter Tevis: Muž, ktorý spadol na Zem Foto: Lindeni
kniha muz ktory spadol na zem Walter Tevis: Muž, ktorý spadol na Zem

Kniha, film, seriál, hra, muzikál…

Len pre zaujímavosť – Tevis svoj román, ktorý získal prestížnu cenu Nebula, napísal v roku 1963. Film s Davidom Bowiem bol na jeho základe nakrútený v roku 1976, následne bol v roku 1987 podkladom pre ďalší televízny film a v roku 2022 dokonca pre televízny seriál. A môžeme spomenúť ešte jednu malú „pikantériu“ – špeciálny font z oficiálneho posteru filmu s Davidom Bowiem využil Steve Harris, zakladateľ legendárnej heavy-metalovej skupiny Iron Maiden, pri dizajnovaní mena kapely. Skupina ho v pôvodnej podobe využíva až dodnes.

Robert Roth lazarus Čítajte viac Muzikál Davida Bowieho vie vzkriesiť nádej

Vzniklo aj niekoľko divadelných adaptácií románu Muž, ktorý spadol na Zem a David Bowie dokonca vytvoril jeho voľné pokračovanie vo forme muzikálu, nazvaného Lazarus. To v roku 2021 na Slovensku uviedlo Divadlo Aréna. Lazarus je posledné dielo Davida Bowieho, ktoré malo svetovú premiéru na Broadwayi v decembri 2015, len mesiac pred smrťou slávneho muzikanta. Viac dôkazov, že tento román z vydavateľstva Lindeni, napísaný pred vyše 60-timi rokmi, je nadčasový, inšpiratívny a až prekvapivo aktuálny až dodnes, asi nie je treba.

Aj najpokročilejšie technológie a myšlienky môžu zlyhať, ak nie sme schopní zvládnuť svojich vlastných démonov

Jeho ústrednou postavou je Thomas Jerome Newton, mimozemšťan prichádzajúci na Zem maskovaný za človeka zo svojej vyčerpanej planéty Anthea, aby zachránil svoj ľud. Newtonov príbeh je fascinujúci, no zároveň znepokojujúci až desivý. Jeho planéta Anthea bola kedysi bohatá na zdroje, ale vinou nerozvážneho využívania technológií, ekologických katastrof a jadrovej vojny je teraz takmer neobývateľná. Už to samo osebe evokuje paralely s naším súčasným svetom, ktorý rovnako čelí hrozbe globálneho konfliktu, klimatickým zmenám a vyčerpávaniu prírodných zdrojov. Ak sa zamyslíme, Anthea je vlastne akýmsi dystopickým zrkadlom Zeme, ktorá by mohla dopadnúť rovnako.

Newtonov príbeh je fascinujúci, no zároveň znepokojujúci až desivý

Newtonova inteligentná, ale krehká osobnosť inkognito sa snažiaca o záchranu svojho sveta je neustále konfrontovaná s nečakanými reakciami ľudí, založenými na ich nedostatkoch. Na Zemi Newton rýchlo získa bohatstvo a stane sa vplyvným podnikateľom vďaka predaju patentov založených na technológiách, ktoré si priniesol zo svojho sveta. Finančné zdroje potrebuje na to, aby postavil vesmírnu loď, schopnú na Zem prepraviť tých pár stoviek ľudí, ktorí na jeho planéte prežili jadrovú apokalypsu. Namiesto naplnenia veľkého plánu však podlieha ľudským slabostiam, hlavne alkoholu a zmocňuje sa ho čoraz väčší pocit osamelosti. Akoby sa Tevis snažil povedať, že aj najpokročilejšie technológie a myšlienky môžu zlyhať, ak nie sme schopní zvládnuť svojich vlastných démonov.

kniha stastna nostalgia Čítajte viac Kniha týždňa: Návrat k starým láskam. Amélie Nothomb ide po vlastných stopách

Nečakané paralely

Táto myšlienka rezonuje s našou súčasnosťou. Aj my máme k dispozícii technológie, ktoré by mohli vyriešiť mnohé globálne problémy – od obnoviteľných zdrojov energie až po nevyliečiteľné choroby. Ale často nás brzdí politika, snaha o osobný prospech alebo neschopnosť spojiť sa pre spoločné dobro. Ďalším silným motívom románu je Newtonova osamelosť. Aj keď je fyzicky prítomný medzi ľuďmi, nikdy sa necíti byť ich súčasťou. Tevis už pred vyše 60-timi rokmi dobre odhadol, že nové technológie nemusia len pomáhať, ale zároveň môžu v ľuďoch zvyšovať pocit odcudzenia a izolácie. Sociálne siete, ktoré mali spojiť ľudí, ich často rozdeľujú a rýchly životný štýl prináša emocionálne prázdno. Newtonova neschopnosť nájsť skutočné spojenie s ľuďmi je výstrahou, že technológie nikdy nebudú samospasiteľné. Keď ľudia odhalia, že je mimozemšťan, zvedavosť sa mení na podozrievanie a strach. Tevis dobre popisuje našu tendenciu odmietať to, čo nevieme pochopiť a tých, ktorí sa nám neprispôsobia, namiesto snahy o pochopenie volíme ignoranciu alebo konfrontáciu.

Newton je smutný antihrdina, v ktorom možno rozpoznať aj naše vlastné slabosti

Tevisov štýl písania je pomalý a hlboký. Muž, ktorý spadol na Zem nie je žiadne akčné sci-fi, skôr by sme túto knihu označili ako komornú. Autor zaujímavo kombinuje realistické opisy so sci-fi prvkami a vytvára svet, ktorý je nielen dôveryhodný, ale aj provokatívny. Newton je smutný antihrdina, v ktorom možno rozpoznať aj naše vlastné slabosti. Záver je melancholický, Newton zostáva uväznený na Zemi, jeho misia je neúspešná a jeho ľud na Anthei je odsúdený na zánik.

Muž, ktorý spadol na Zem je melancholické sci-fi, ktoré prečítate jedným dychom

Muž, ktorý spadol na Zem je melancholické sci-fi, ktoré prečítate jedným dychom. Núti nás zamyslieť sa, kam smeruje náš svet a ako môžu naše vlastné slabosti viesť k zlyhaniam s ďalekosiahlym dosahom. Ak máte chuť na knihu, ktorá nie je príliš dlhá a ktorá vás nielen pobaví, ale aj prinúti premýšľať, tak Muž, ktorý spadol na Zem bude určite dobrou voľbou.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kniha #kniha týždňa #knižné tipy