Kniha týždňa: Zmluva s vodou je neobyčajný príbeh obyčajných ľudí naprieč desaťročiami

Tri generácie silných žien v prúde času odolávajú vždy iným nástrahám života. Spája ich nezvyčajné rodinné tajomstvo, ale aj empatia, húževnatosť, s akou čelia osudu, a láska, ktorou vedia obostrieť svojich blízkych. Veľkolepý román Zmluva s vodou (vydal Tatran) je príbeh jednej rodiny, ktorú sužujú nezvyčajné tragédie a zároveň príbeh jednej krajiny, ktorá prešla dlhou cestouk slobde. Abraham Verghese pochádza z Indie a jeho román sa stal v Spojených štátoch bestsellerom. Prekonáva hranice medzi kultúrami aj medzi svetadielmi, je ako voda, ktorá si nájde cestu všade.

14.12.2024 07:00
debata
Abraham Verghese: Zmluva s vodou Foto: Tatran
kniha Zmluva s vodou Abraham Verghese: Zmluva s vodou

Krajina s vôňou korenia

Kérala, India 1900. Dvanásťročné dievčatko, ktorému nedávno zomrel otec, nasadá do člna a plaví sa za svojím štyridsaťročným ženíchom, ktorého prvýkrát uvidí až na svadbe. Budúci manžel však zamlčal, že jeho rodinu už odnepamäti trápi nepochopiteľná pliaga. V každej generácii sa prinajmenšom jeden jej člen utopí – a v Kérale je voda všade. Obyčajné dievča prežíva svoj neobyčajný životný príbeh, v ktorom sa stáva ženou, matkou a hlavou širokej rodiny, Veľkou ammačí. V malom Parambile prežíva bolestné straty, ale aj radostné zblíženia a veľké zmeny, akými prechádza celá jej krajina s vôňou korenia.

Vďaka jej príbehu je nám exotická India bližšia a jej tradície pochopiteľnejšie (napríklad detské nevesty žili v manželovej rodine naďalej ako deti, kým nedospeli, ale boli už pre budúcnosť zabezpečené), hoci spoznávanie nám uľahčuje prostredie miestnej kresťanskej komunity.Niektoré staré zvyky sú poburujúce, napríklad tie, podľa ktorých dievča nemalo žiadne právo dediť rodinný majetok. Iné pôsobia úsmevne, ako tie, čo pripomínajú naše predsvadobné zoznamovacie rituály: v Indii budúci ženích ani nemusel byť na prvej návšteve u budúcej manželky prítomný, stačilo, ak si ju prezrela jeho rodina. V románe si však budúci ženích škandalózne želal rozhovor s nevestou osamote, čo svadobný dohadzovač vyriešil šalamúnsky: môžete sa rozprávať osamote – pred všetkými. V protagonistoch vidíme aj nám známe typy ľudských pováh a Abraham Verghese pri nich korením nešetrí, vie byť zhovievavý aj uštipačný, láskavý aj ironický, clivý aj humorný. Čitateľovi servíruje veľmi šťavnatú porciu príbehov, ktoré sú navzájom rodinne prepletené, a predsa má každý svoju vlastnú líniu a naplnenie.

kniha muz ktory spadol na zem Čítajte viac Kniha týždňa: Melancholické sci-fi, ktoré prečítate jedným dychom

Zároveň spoznávame južnú Indiu aj očami kolonizátorov – bielych mužov a žien, ktorí tu žijú z rôznych dôvodov – niektorí ušli pred svojím niekdajším životom, iní sa v Indii už narodili ako deti prisťahovalcov. Briti, ale aj Škóti či dokonca Švédi, ktorých sem privial nepokojný vietor už len vďaka farbe pokožky budú patriť k vyššej kaste, bez ohľadu na zásluhy či charakter. Každý z nich tento fakt sám v sebe pretransformuje celkom inak a aj ich osudy sú popri miestnej rodine zaujímavé. Niekoho pochová vlastná neschopnosť a záhaľčivosť, iný zhorí pre vášnivú lásku a ďalší nájde svoje poslanie, keď sa ako lekár dá do služieb najbiednejším.

Veľká ammačí je odporkyňou nespravodlivého kastového systému, má otvorené srdce aj myseľ, ale spoločnosť zmeniť nedokáže. Vie byť však veľkorysá a nápomocná k tým, čo stoja o stupienok nižšie, rovnako ako jej manžel. Krásne sú v románe vykreslené všetky rodinné väzby, od pokrvných až po tie získané svadbou, kde vždy popri sebe ide veľkorysosť s malichernosťou, láska so závisťou aj neschopnosť a hlúposť s talentom. Tak ako chodí šťastie s nešťastím.

Kým Veľká ammačí je na začiatku 20. storočia ženou v domácnosti, jej nevesta Elsie je umelkyňa, spoločnosť jej však neumožní nezávislý život. Veľká Ammačí jej zo srdca vracia všetku starostlivosť, akej sa jej v tomto dome dostalo ako mladej neveste. Dokáže manžel, ktorý vyrástol v Parambile obklopený láskou, dať svojej mladej a krásnej žene umeleckú voľnosť? A aký osud čaká na dievča v tretej generácii, ktoré už môže snívať o budúcnosti, aká predtým pre ženy nebola možná?

kniha stastna nostalgia Čítajte viac Kniha týždňa: Návrat k starým láskam. Amélie Nothomb ide po vlastných stopách

Voda si vždy nájde cestu

Zmluva s vodou rozpráva neobyčajný príbeh obyčajných ľudí naprieč desaťročiami. Zachytáva všetky vážne rodinné aj spoločenské udalosti, ohromné zmeny, ktoré otriasli pevnými putami, zráža ľudí na kolená, nechá ich trpieť hladom aj strašnými chorobami a vždy znova im dáva nádej, vieru a lásku. Práve v chudobnej Indii sleduje Abraham Verghese, povolaním lekár, pokrok medicíny za posledných sto rokov. Iste bol ako mnohé z jeho postáv mnohokrát svedkom hrozného utrpenia a aj keď vedel, čo by sa pre chorého dalo urobiť, nemal na to prostriedky ani možnosti.

Veľká ammačí z generácie odchovanej v pokore a v utrpení chce vymodliť pre rodinu vyslobodenie a pre spoločnosť priniesť pokrok. A svet sa jej naozaj mení pred očami, pretože ľudská vynaliezavosť je nezadržateľná ako voda, vždy si nájde svoju cestu. Knihy, ktoré presahujú čas aj miesto a zároveň sú v nich pevne ukotvené, plynú ako rieka. Zbiehajú sa v nich osudy do dravého prúdu života a zas sa rozvetvujú do všemožných malých odbočiek, aby sa opäť spojili. Taký je aj román z južnej Indie dvadsiateho storočia, oslava lásky, viery a nádeje, všeľudský autentický príbeh plný napätia a emócií.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kniha #kniha týždňa