V knižnej obci sa tak stretol radikálny a umiernený pohľad nielen na udeľovanie tejto ceny, ale aj na pôsobenie Bibiany pod terajším vedením a celkovej situácie v kultúre za úradovania ministerky Šimkovičovej.
„Poslaním Najkrajších kníh Slovenska je podporiť a oceniť vysokú estetickú a technickú kvalitu knižných publikácií vydaných na Slovensku. Súťaž s viac ako tridsaťročnou históriou,“ pripomínajú signatári výzvy. Kým mnohé jednotlivé vydavaetľstvá bojkot podporujú, Združenie vydavateľov sa k nemu nepripája – aby sa „s vaničkou nevylialo aj dieťa“, teda aby nebolo ohrozené samotné prestížne ocenenie a prerušená jeho tradícia. Na diskusii k situácii na knižnom trhu sa k tejto témy vyjarili František Malík z vydavateľstva BRAK za signatárov výzvy a Juraj Heger za Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska.

František Malík pripomenul, že vlani bolo pri udeľovaní ceny Najkrajšie knihy Slovenska najúspešnejšie práve jeho vydavateľstvo BRAK. „Potešilo nás to, lebo cena prešla reformou a v komisii boli profesionáli, ilustrátori aj knižní dizajnéri a táto cena sa spája s mnohými veľkými menami,“ uviedol. Dnes je však situácia iná.
„Bojkotom aktuálneho ročníka súťaže chceme dôrazne vyjadriť nesúhlas s praktikami Ministerstva kultúry, ktoré nepatria do demokratickej kultúrnej spoločnosti, ohrozujú budúcnosť vlajkových lodí slovenskej kultúry a celý kultúrny reťazec našej krajiny,“ znie hlavné posolstvo výzvy. Ako ďalej uvádzajú signatári, Bibiana je vďaka súčasnému vedeniu kultúrneho rezortu v procese rozkladu, čo dokazuje aj masívny odchod odborného zamestnanectva v roku 2024, odstúpenie partnerov Bibiany a nejasný vývoj dlhoročných projektov inštitúcie, ktorá je okrem iného aj organizátorom prestížneho Bienále ilustrácií Bratislava.

Združenie vydavateľov však zostáva jedným z organizátorov udeľovania ceny Najkrajšie knihy Slovenska, čo sa u signatárov výzvy k bojkotu stretlo s nepochopením. „Odmietam sa zmieriť s tým, že sa zničí to, čo sa tu roky budovalo,“ vysvetlil v diskusii Juraj Heger z vydavateľstva Slovart ako predseda Združenia vydavateľov. „Myslím si, že kým prebehne udelenie tejto ceny, aj vedenie ministerstva kultúry už bude celkom iné,“ dodal, no zároveň podotkol, že predchádzajúca reforma ceny s vaničkou vyliala hneď niekoľko detí, pretože pôvodne bola postavená oveľa širšie a oceňovala aj tlačiarov či študentské práce, z ocenení vypadlo viacero kategórií a zúžil sa viac-menej na knižný dizajn.
Iniciátormi výzvy k bojkotu sú tri vydavateľstá – BRAK, ej publishing a Literárna bašta, no pod jej znenie sa podpísali ďalší vydavatelia ako Artforum, Inaque, Portugalský inštitút, Monokel, Vydavateľstvo Absynt, KK Bagala, Bublina vydavateľstvo, Drewo a srd, Premedia, VLNA ,Kapitál, Asociácia ilustrátorov aj ilustrátori a knižní dizajnéri a ďalší pracovníci v knižnom priemysle ako jednotlivci.

Konkrétnym impulzom k výzve bojkotovať udeľovanie ceny Najkrajšie knihy Slovenska, ktorú organizuje Bibiana, je že nová riaditeľka Bibiany Petra Flach pre tento rok zmenila štatút súťaže, hoci jeho predchádzajúce znenie bolo prijaté len pred rokom ako výsledok dlhej a zložitej odbornej diskusie. Signatárom výzvy prekáža, že súčasná riaditeľka Bibiany bola na post dosadená bez verejného vypočutia, jej odborná kvalifikácia či predošlé skúsenosti neboli zverejnené a nie sú preukázateľné, z medializovaných informácií však vyplýva, že je blízkou priateľkou ministerky Martiny Šimkovičovej.
„Bojkotom aktuálneho ročníka súťaže chceme dôrazne vyjadriť nesúhlas s praktikami Ministerstva kultúry, ktoré nepatria do demokratickej kultúrnej spoločnosti, ohrozujú budúcnosť vlajkových lodí slovenskej kultúry a celý kultúrny reťazec našej krajiny,“ uvádza sa vo vyhlásení.