Fio bankaFio banka

Kniha týždňa: Sloboda ako výzva alebo prečo treba brániť demokraciu

Timothy Snyder je uznávaný americký historik a profesor na Yale University, ktorý venoval významnú časť svojho odborného bádania mechanizmom vedúcim k potláčaniu slobody a vzostupu autoritárskych režimov. Jeho najnovšia kniha sa volá O slobode (On Freedom) a do slovenčiny ju preložil Igor Slobodník len pár mesiacov po vydaní v USA.

02.02.2025 09:00
debata
Timothy Snyder: O slobode Foto: TASR, Premedia
kniha Snyder O slobode Timothy Snyder: O slobode

Negatívna a pozitívna sloboda

V knihe O slobode Snyder rozvíja myšlienky z predchádzajúcich publikácií, v ktorých skúmal dejiny strednej a východnej Európy, tragédiu totalitných ideológií 20. storočia a ich presah do súčasnosti. Zároveň na pozadí vojny na Ukrajine, ku ktorej sa vo svojich úvahách veľmi často vracia, otvára širšiu diskusiu o tom, čo sloboda vlastne znamená pre jednotlivca a pre demokratickú spoločnosť, pričom rozlišuje medzi tzv. pozitívnou a negatívnou slobodou.

Ak nám niekto nám povie, že vonkajší svet je plný hrozieb, slobodu obetujeme na oltár bezpečnosti

„My Američania sme si zvykli na myšlienku, že slobodu získame, ak z cesty odstránime prekážky a že to za nás urobí kapitalizmus. Viera v tento či akýkoľvek iný vonkajší druh slobody nás vedie do pasce. Ak si slobodu spájame s vonkajšími silami a niekto nám povie, že vonkajší svet je plný hrozieb, slobodu obetujeme na oltár bezpečnosti… Uverili sme, že môžeme slobodu vymeniť za bezpečnosť. Dopúšťame sa osudnej chyby,“ konštatuje v úvode knihy Snyder.

Negatívna sloboda znamená v jeho podaní predovšetkým neprítomnosť vonkajšieho donútenia alebo priamej represie, či už zo strany štátu, iných inštitúcií, alebo spoločenských nátlakových mechanizmov. Snyder ju považuje za nedostatočnú, ak sa chce spoločnosť vyhnúť pasivite a ľahostajnosti voči silám, ktoré môžu práve pomocou manipulácie či dezinformácií pripraviť pôdu pre neskoršie odopretie základných práv.

kniha nase leta v olivove zelenem Čítajte viac Kniha týždňa: “Sloboda“ na kubánsky spôsob. Román čilského spisovateľa pripomína Doktora Živaga

Pozitívna sloboda sa podľa neho odvíja od schopnosti a možnosti jednotlivca reálne konať a rozvíjať sa podľa svojich predstáv, pričom zahŕňa nielen osobnú motiváciu, ale aj sociálne a inštitucionálne podmienky, ktoré mu to umožňujú. Snyder vidí jej podstatu v tom, aby sa občania nedali obmedziť len na formálne práva a pasívnu konzumáciu informácií. Výzvou je aktívne využívanie možností, ktoré demokratický systém ponúka. Patria sem dôsledná kontrola politickej moci, kritický pohľad na verejný diskurz a zapojenie sa do verejného života nielen v období volieb, ale aj počas bežných dní. V ďalšom texte sa profesor sústreďuje na prepojenie politickej a osobnej slobody a skúma jej rozličné aspekty. Argumentuje pritom príkladmi z dejín, ktoré jasne ukazujú, že sloboda nie je samozrejmosťou, ale hodnotou vyžadujúcou si neustálu pozornosť.

Ukazuje, ako bola sloboda v rôznych dobách a štátoch potlačená, či už prostredníctvom propagandy, masovej manipulácie, alebo cielenej likvidácie občianskych práv

Historický kontext, o ktorý opiera svoje úvahy, siaha od osvietenských filozofických konceptov až po moderné demokratické revolúcie a kolaps totalitných štátov v 20. storočí. Dokáže prepájať hlboké znalosti európskej a americkej histórie s tým, čo nazýva akútnymi hrozbami pre našu dobu a robí to takým spôsobom, že od čitateľa nevyžaduje žiadnu hlbšiu znalosť geopolitického kontextu a histórie. Ukazuje, ako bola sloboda v rôznych dobách a štátoch potlačená, či už prostredníctvom propagandy, masovej manipulácie, alebo cielenej likvidácie občianskych práv. Tieto historické udalosti pritom prirodzeným spôsobom spája s aktuálnymi trendmi, ktoré môžu v 21. storočí ohroziť demokratické zriadenie, či už ide o šírenie dezinformácií na sociálnych sieťach, alebo o rastúcu pasivitu verejnosti.

Snyder uvádza mnoho príkladov, aby ilustroval, ako možno verejnú mienku a chápanie slobody skresliť prostredníctvom informačného pretlaku, (dez)informácií a cielene manipulovať ľudí vo fyzickom aj virtuálnom priestore.

kniha Povstanie bez legiend Čítajte viac Kniha týždňa: Povstanie bez legiend

Naozaj pre každého

Dôležité je, že autorov štýl sa vyznačuje zrozumiteľnou formou, ktorá nevyžaduje špecializované historické znalosti a môže tak osloviť širšie publikum. Aj keď ide o mimoriadne hlbokú a silnú knihu, netreba sa báť, že je len nejakým „suchým“ akademickým intelektuálnym cvičením. Snyder kombinuje rôzne spôsoby písania – od náročnejších teoretických pasáží cez spomienky na stretnutia s disidentmi z bývalého „ostblocku“ a hlboko osobné úvahy až po intímne subjektívne spomienky na detstvo a mladosť a úvahy o zmysle svojho života. To všetko sa zaujímavým spôsobom prelína s reflexiou vojny na Ukrajine, ktorá sa ako červená niť tiahne celou knihou.

kniha hymna demokratickej mladeze Čítajte viac Kniha týždňa: Očarujúca Hymna demokratickej mládeže
Kniha cez historické paralely vedie k premýšľaniu o súčasnom dianí a svete

Kniha O slobode je napísaná tak, aby nás cez historické paralely viedla k premýšľaniu o súčasnom dianí a svete. My ako obyvatelia postkomunistických štátov v nej môžeme nájsť paralely so skúsenosťou strednej Európy, ktorá prešla totalitnými režimami a následným znovuobnovením demokracie. Vďaka tomu môžeme lepšie pochopiť, ako ľahko sa môžu demokratické inštitúcie oslabiť, ak sa stráca kolektívna pamäť a odhodlanie brániť základné slobody. Snyder neostáva len pri varovných signáloch, ale ukazuje aj pozitívne príklady a historické situácie, v ktorých solidarita a občianska angažovanosť dokázali zvrátiť nepriaznivý politický vývoj. Dôležitosť tejto knihy podľa nás spočíva práve v pozitívnej motivácii občanov, aby aktívne bránili hodnoty, ktoré sa v liberálnej demokracii stali základom nášho spolunažívania. A to je v súčasnosti nesmierne dôležité.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kniha #kniha týždňa #knižné tipy