Fio bankaFio banka

Knihy lacnejšie nebudú, hovoria vydavatelia

Aj keď DPH na knihy klesla od nového roka z pôvodných desať percent na polovicu, knihy lacnejšie nebudú. Aj tejto téme sa venovali vydavatelia v nedávnej diskusii k bilancii minulého roka na knižnom trhu a tohtoročným plánom.

12.02.2025 07:00
Boris Farkaš krst knihy Zakreslený Foto:
Predseda združenia vydavateľov a riaditeľ vydavateľstva Slovart Juraj Heger na krste knihy Borisa Farkaša.
debata

Čitatelia aj vydavatelia sú opatrní

Podarilo sa síce odvrátiť hrozbu likvidačnej 23-percentnej dane na knihy, dokonca naopak klesla z desať na päť percent, na druhej strane sú však vyššie vstupné náklady na výrobu kníh – od energií cez distribúciu až po mzdy, ako upozornila aj STVR v príspevku venovanom knižnému trhu. Navyše v tomto roku sa očakáva oveľa vyšší ekonomický tlak na podnikateľov i domácnosti, ľudia už teraz začínajú byť vo výdavkoch opatrnejší. Vydavatelia sú preto tiež opatrnejší, „robia menšie prvé náklady, čím zasa stúpa cena na jeden kus“, vysvetlil Marek Néma z vydavateľstva Ikar a zároveň člen predstavenstva Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska. Znížená DPH pri knihách teda iba čiastočne zmierni celkový rast nákladov.

„Bezprecedentná neistota v celom knižnom priemysle sa u nás prejavila v tom, že sme vydali menej titulov, aj u nás badám opatrnosť, ale z toho menšieho počtu titulov sa nám podarilo predať viac kníh,“ doplnil František Malík z vydavateľstva BRAK.

„Medzi väčšími hráčmi na trhu sa vlani predalo kníh o trochu menej, ale za trochu viac peňazí, lebo stúpli aj predajné ceny kníh,“ zhrnul situáciu Juraj Heger, riaditeľ vydavateľstva Slovart a zároveň predseda Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska. „My sme na trhu dvadsať rokov a netrúfam si dopredu odhadnúť, čo bude bestseller a čo sa predávať nebude,“ konštatoval Ivan Harman z vydavateľstva Artis Omnis.

Vydavatelia investujú do vydávania nových kníh s tým, že kým sa im peniaze začnú vracať, trvá to niekoľko rokov a málokedy sa dá „ísť na istotu“ a vopred odhadnúť predajný úspech toho-ktorého titulu. „Robíme asi o dvadsať percent menej kníh, ale zato sa na ne môžeme viac sústrediť a pripraviť ich lepšie a krajšie,“ povedal Ján Gregor z vydavateľstva Premedia. „Stabilizovala sa však situácia v tlačiarňach a viaceré menšie vydavateľstvá sa vyhrabali z najhoršieho. My fungujeme štrnásť rokov, sme už v bezpečnejších vodách ako mladšie vydavateľstvá a vlani sme žili zo zašlej slávy, držali nás staršie osvedčené tituly, ako aj iných vydavateľov. Vzniklo veľa pekných kníhkupectiev aj v menších mestách, dobre fungoval Fond na podporu umenia a jeho komisie boli naozaj nezávislé. Dnes je situácia komplikovaná,“ uviedol.

Aj podnikateľov na knižnom trhu čaká nová transakčná daň, vyššia inflácia aj vyššia minimálna mzda pre zamestnancov, vyššie ceny nájmov a k tomu ešte žalostná situácia s nekompetentným riadením v celej kultúrnej oblasti, vrátane narušenia systému prideľovania finančnej podpory cez nezávislý Fond na podporu umenia. Viaceré knihy na Slovensku vychádzali vďaka prispeniu fondu a napríklad vydavateľstvo BRAK je zároveň organizátorom knižného festivalu, čo je v tomto roku (rovnako ako iné kultúrne podujatia) vzhľadom na fungovanie Fondu na podporu umenia ohrozené.

„Stále tu máme kvalitnú sieť kníhkupectiev a distribúcie, ktoré aj načas platia, a to napríklad v Čechách nie je samozrejmé. Nám to dáva finančnú istotu,“ doplnil v diskusii Juraj Heger. „V spoločensko-politicky turbulentných časoch je dôležité mať spoločnú víziu a tú my ľudia okolo kníh máme,“ hovorí Marek Néma. „V porovnaní so situáciou na Ukrajine, kde vychádzajú knihy, aj keď je krajina vo vojne, sa nemôžeme sťažovať. A na Ukrajine dokonca ľudia začali viac čítať,“ doplnil František Malík.

Najkrajšie knihy 2023 Čítajte viac Prečo niektorí vydavatelia bojkotujú ceny Najkrajšie knihy Slovenska?

Na čo sú vydavatelia hrdí

Ivan Harman z vydavateľstva Artis Omnis, ktoré sa sústreďuje na slovenských autorov, je z vlaňajšej produkcie najviac hrdý na knihu Siedme nebo od Juraja Brezinu. „Je to príbeh našej generácie spred tridsiatich rokov, ako gymnazistov z 80. rokov, pre nás je to kúsok nostalgie a naše deti v tom spoznajú, ako žili ich rodičia.“ Najpredávanejšia kniha z Premedie bola My deti zo stanice zoo, hoci vyšla už pred rokmi a odohráva sa v 70. rokoch 20. storočia. Vydavateľ si mimoriadny záujem čitateľov nevedel celkom vysvetliť, no podľa všetkého to spôsobil seriál natočený podľa knihy. Okrem toho sa Premedia môže pochváliť Nietzscheho knihou Mimo dobra a zla, hoci filozofiu už nikto nechce vydávať a nikto, kto to robí, to nerobí pre peniaze.

suber s knihami Lasica-trade  1 Čítajte viac Hana Lasicová tri roky chystala knihu o svojom otcovi

Vydavateľstvo BRAK ponúka knihu rozhovorov Jany Beňovej s Janou Juráňovou, v ktorej sa dozvedáme od spisovateľky a zakladateľky feministického hnutia na Slovensku o slovenskej kultúrnej histórii. Hrdí sú aj na nadčasovú rozprávku od Toma Gaulda Drevený robotík a polienková princezná. Vydavateľstvo Ikar sa pýši biografickou knihou Hany Lasicovej o Milanovi Lasicovi, ktorú považuje za svoj vydavateľský počin. Slovart sa teší zo štvrtej fotografickej knihy Andreja Bána, ktorá je teraz venovaná Ukrajine. „Väčšina ľudí je už z toho unavená, ale oni musia byť ešte unavenejší a hovoriť o tom treba. Všetko je nafotené na i-phone, lebo fotograf s fotoaparátom pôsobil podozrivo, hoci fotil bežný život ľudí,“ povedal Juraj Heger. Druhým tipom SLovart-u je kniha, ktorá mapuje všetky turné kapely Depeche Mode. Hoci od veľkých kníh o hudbe ich odrádzali, vydavateľ verí, že si nájde svojich priaznivcov.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #knižný trh