„Bol to skvelý spoločník – vrúcny, vtipný a mal nesmierne vedomosti o širokej škále tém. Nie je mnoho spisovateľov, ktorí vás presvedčivo dokážu preniesť od Malty 16. storočia až k ruskej invázii do Prahy,“ uviedol Richard Beswick, riaditeľ vydavateľstva Abacus, ktoré Mawerove knihy vydávalo 25 rokov.
Mawerovým najslávnejším románom je podľa vydavateľa Sklenená izba, ktorá rozpráva o židovsko-kresťanskom manželskom páre v predvojnovom Československu a je inšpirovaný osudmi známej brnianskej vily Tugendhat. V roku 2009 sa román dostal medzi finalistov Man Bookerovej (teraz Bookerovej) ceny, ktorá je najprestížnejším ocenením v anglofónnej literatúre.
V románe Pražská jar z roku 2018 Mawer mapuje optimizmus roku 1968 vo vtedajšom Československu aj jeho náhly koniec po invázii armád Sovietskeho zväzu a ďalších členov takzvanej Varšavskej zmluvy očami trojice Britov, ktorí sa v búrlivom období ocitajú v Prahe.
„Simon bol veľmi mladistvý a energický sedemdesiatnik, ktorý v sebe mal ešte veľa kníh a stále mal svetu čo povedať. (…) Stratili sme výnimočného spisovateľa a človeka,“ vyhlásil Beswick.
Mawerov otec bol dôstojníkom britského Kráľovského letectva (RAF) a jeho povolanie rodinu zaviedlo do rôznych krajín po celom svete. Mawer tak čerpal literárnu inšpiráciu z mnohých miest, kde žil. Rodina pobývala napríklad na Cypre, kde je zasadený Mawerov román Swimming to Ithaca (Plávanie na Ithacu), alebo na Malte.
Mawer vyštudoval biológiu na Oxfordskej univerzite a neskôr sa stal učiteľom biológie v Ríme, kde strávil veľkú časť života. Jeho záujem o vedu a genetiku sa premietol do radu jeho diel, vrátane románu Mendelov trpaslík a jeho poslednej knihy Ancestry (Rodokmeň).