
Feminizmus nie je rozmar vzdorných žien
Feminizmus otvára témy, pomenováva problémy, je jazykom vhodným na diskusiu o aktuálnych javoch. Nie je to povinné, nie je to norma ale v modernej spoločnosti by táto platforma chýbala. Nemali by sme špecifickú terminológiu, nedorozumeli by sme sa v medzinárodných debatách, nemali by sme potrebný rozhľad, skrátka, ochudobnili by sme sa.
Kniha Nerob s ňou rozhovor, je to feministka! nie je žiadna selanka, ale ani hodená rukavica. Je to vynikajúce čítanie o našom živote
Feminizmus všetko pomenoval a vyčlenil priestor na diskusiu. Nie je to teda rozmar vzdorných žien, ako sa neraz traduje a obsmieva, a ako to naznačuje aj názov knihy Jany Beňovej na túto tému Nerob s ňou rozhovor, je to feministka! (vydavateľstvo Brak). Ide o knižný rozhovor spisovateľky Jany Beňovej so spisovateľkou Janou Juráňovou, z ktorého sa čitateľ dozvie veľa o oboch autorkách. Má totiž skôr podobu diskusie, živej debaty dvoch priateliek, než jednostranného vypytovania sa. V spomienkach sa vracajú až do detstva Jany Juráňovej, spoznávame jej rodinné zázemie, rodičov, brata i syna. Je to silný príbeh, lebo Jana Juráňová nemala ľahké ciele ani cestu životom. Ťažkou skúškou bola najmä predčasná smrť brata, herca Pavla Juráňa (1960– 1989). Pamätáme si ho najmä z úspešnej Fujarovej šou, bol výraznou osobnosťou svojej generácie, mohol veľa dokázať. V knihe sú ukážky jeho listov sestre, vtipné kresby, milá stránka jeho bytosti.
Je to silný príbeh, lebo Jana Juráňová nemala ľahké ciele ani cestu životom
Súrodenci si boli podobní, talentom, zmyslom pre humor, knižný rozhovor to všetko prezrádza. Ukazuje aj pracovnú zanietenosť Jany Juráňovej, jej uvzatosť, ale tiež uvoľnenosť a snahu o férovosť. Povedala by som, že môžeme byť radi, že u nás je tvárou feminizmu práve kultivovaná, milá a krásna (to nechce počuť, lebo také kritériá neuznáva, ale všetci to hovoria a má to zmysel) Jana Juráňová. V knihe sa teda dozvedáme množstvo dôverných informácií o živote autorky, ale aj fakty z histórie feminizmu a vôbec ženskej emancipácie u nás. Zaujímavé sú pasáže o tom, ako vznikal Aspekt, ako sa Jana Juráňová a Jana Cviková pustili do tohto projektu na zelenej lúke: „Nabaľovalo sa to ako snehová guľa, alebo skôr ako zápalná guľa, ktorá horela naším nadšením.“ Kniha zaznamenáva, ako sa postupne pridávali ďalšie stúpenkyne – Irena Brežná, Zuzana Tatárová, Anna Daučíková. Sú to živo opísané postavy aj okolnosti.

Prekáračky sú zdravé
Jana Juráňová rozpráva aj o tom, ako odišla z výhodnej pozície komentátorky Slobodnej Európy, aby sa naplno venovala feministickému projektu, písaniu o ženách a vydavateľstvu Aspekt. S Janou Cvikovou vzor nachádzali najmä v Nemecku, výtvarníčka Daučíková ich upozorní na inšpirujúcu knihu Jeleny Guro na túto tému a postupne sa v problematike stále viac orientujú. Najviac sa však venovali a venujú domácej matérii. Jana Juráňová píše knihy o výnimočných slovenských ženách. Aj tejto činnosti sa v rozhovore s ňou venuje Jana Beňová.

Zaujímavé sú napríklad pasáže o knihe Žila som s Hviezdoslavom, ktorá bola preložená tiež do francúzštiny (pod názvom Môj život s básnikom) a mala tam u čitateľov úspech. Písala aj o iných ženách, ktoré boli vydaté za spisovateľov alebo samy písali. Kto by ich takto vytiahol na svetlo sveta a tak pútavo spracoval ich život, ak nie feministka? Jana Juráňová napríklad spomína, ako sa cez jedny Vianoce zahĺbila do knihy Hany Gregorovej Čas nezastavíš a uvažuje o význame starých textov. Kto by si dnes čítal napríklad Vámošove Atómy boha, nieto ešte text ženy? Ako dobre, že ona po tom siaha a pripomína dávne autorky so sviežosťou dnešných kritérií a hlbokého porozumenia. Juráňová však poznala aj ženy z mladších dôb, napríklad Soňu Kovačevičovú alebo Agnešu Kalinovú. V rozhovore s Beňovou ich originálne približuje.

Literárny šarm má pasáž, v ktorej rozpráva Juráňová o tom, ako sa priatelila s Roznerovcami. Jána Roznera vraj veľmi obdivovala, aj on ju, kým mu neposlala svoju novú knihu, ktorú jej priamo vo výtlačku skritizoval – aj škrtmi! Bola to azda tiež nevôľa voči feminizmu, cez optiku ktorého Jana Juráňová už vtedy písala?
Skrátka, kniha Nerob s ňou rozhovor, je to feministka! nie je žiadna selanka, ale ani hodená rukavica. Je to vynikajúce čítanie o našom živote. So smútkom, pokorou i vzdorom a so špecifickým humorom. Ako príklad môže poslúžiť citát, dialóg s Andrejom Bánom: Čo sa ti v detstve stalo, že si feministka? A tebe sa čo stalo, že si vojnový reportér? Prekáračky sú zdravé a kniha Jany Beňovej a Jany Juráňovej ich poskytuje. Možno aj provokuje.
