Viera Brunovská & Peter Kľúčik: Medzi nami zvieratami

20.10.2012 05:00

Peter Kľúčik, známy slovenský grafik, maliar a ilustrátor, namaľoval obrazy vybájených zvierat. Viera Brunovská, známa slovenská výtvarníčka - šperkárka a teraz už aj spisovateľka k nim napísala rozprávky.

Príbehy o zvieratách a ľuďoch hovoria o tom zvieracom v človeku a tom človečom v zvierati. Hrochy, tigre, leopardy, krokodíly a iné zvery sa na stránkach knihy predstavujú v žiarivých aj temných farbách, obrazne aj doslova.

Viera Brunovská & Peter Kľúčik: Medzi...
Viera Brunovská & Peter Kľúčik: Medzi nami zvieratami Autor: Virvar

„S pôžitkom som si prečítal tie rozprávky, ktoré sú dobré nielen jednotlivo, ale i ako kolekcia: pevne ich drží pohromade jednotiaci ,,zvierací“ nápad, i jednotný typ názvov (…). Spôsobov, ako narábať so zvieracím námetom, je niekoľko. Buď čítame (ako u Felixa Saltena) o zvieratách a vieme, že je to o zvieratách, alebo (ako u Ezopa) čítame síce o zvieratách, ale vieme, že je to o ľuďoch.

Metóda, ktorú si zvolila Viera Brunovská, je zlatá stredná cesta medzi týmito krajnosťami: je to o zvieratách a zároveň o ľuďoch. (…) Do slovenskej literatúry pre deti vstupuje nesporný talent – a s maľbami Petra Kľúčika to je nádherná kniha," myslí si o knihe Ľubomír Feldek.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku