Aj keď to nikto z nás nechce, nevyhneme sa bolestným chvíľam, keď nám niekto z blízkych ťažko ochorie. Ako od tej chvíle bude vyzerať nás život, záleží aj od toho, koľko má pacient a jeho rodina sily, ako sa k životným skúškam postavia, no tiež akých ľudí v dramatických chvíľach stretnú a čo im môže ponúknuť naše zdravotníctvo.
V knihe Barbory Hatrákovej Dvořákovej Aby to tak nebolelo sa o tom všetkom hovorí, a to cez mnoho konkrétnych príbehov. Či už sú to skúsenosti pacientov, ich rodín, ale aj samotných paliatívnych lekárov a zdravotníkov. Ide o literatúru faktu, ale s románovým efektom, lebo základom je univerzálne a pôsobivo prerozprávaný osobný príbeh.

Autorka je dcérou spisovateľa Pavla Dvořáka, o ktorom už predtým napísala knihu Tatove odkryté dejiny. Príbeh jej rodiny, ktorú postihla tragická udalosť, pokračuje aj v tejto novšej knihe. Píše, ako ju osud a fatálna choroba jej brata, uznávaného fotografa Jakuba Dvořáka, priviedli k Andrei Škripekovej a čo to pre ňu znamenalo. V publikácii vystupuje množstvo ľudí, ktorí rozprávajú o svojich často až šokujúcich zážitkoch a názoroch – tie sú zas veľmi podnetné.
Úspešná kniha približuje medicínsku oblasť, ktorá je stále ešte medzi ľuďmi strašiakom, ale v skutočnosti ide o láskavé odvetvie, ktoré pomáha človeku, keď je celkom bezradný. Ponúka praktickú pomoc aj duševnú oporu, dáva nádej. Dá sa povedať, že kniha je vlastne optimistická – ukazuje, že vždy sú riešenia a človek nemusí byť sám a zúfalý ani vo chvíľach, keď sa zdá, že už je všetko márne.
Nie náhodou bude besedu moderovať spisovateľka Denisa Fulmeková, ktorá sa vo svojej najnovšej próze My pôjdeme inokedy venuje podobnej problematike. V románe s autobiografickými prvkami píše, ako dcéra doopatruje mamu. Obe autorky vnášajú do tejto témy nielen láskavosť nádej, ale vedia aj pútavo písať a ich skúsenosti môžu mnohým ľuďom, ktorí si nevedia poradiť, aj pomôcť. A iste je to aj konkrétny podnet pre naše zdravotníctvo.
Beseda núka príležitosť spoznať osobne významnú lekárku, autorky, vypočuť si psychoterapeutku, ale aj dozvedieť sa, čo je v tejto oblasti nové. Sprievodnou akciou bude výstava fotografií Gabriely Teplickej a hudobným hosťom bude speváčka Janais a gitarista Peter Kothaj.