Pri jeho zrode stála zakladateľka Gabriela Belopotocká, ktorá vraj chcela odísť do dôchodku už v päťdesiatke, ale od šesťdesiatky o tom mlčí, lebo jej život je s vydavateľstvom veľmi silno prepojený, povedala v narodeninovom príhovore. Aj pri príležitosti svojho 35. výročia Ikar udeľoval každoročné ceny svojim najúspešnejším autorom a autorkám.

Najpredávanejšie knihy
Slávnostné podujatie Ikariáda prinieslo jedenásť Zlatých kníh, dve Platinové knihy a cenu odbornej poroty Zlaté pero. Ocenenia sa aj tento rok udeľovali v dvoch kategóriách – beletria a populárno-náučná literatúra. Na získanie ocenenia Zlatá kniha bolo potrebné prekročiť hranicu 7 000 predaných výtlačkov v kategórii populárno-náučnej literatúry a 10 000 výtlačkov v kategórii beletrie. Táňa Keleová-Vasilková si odniesla hneď dve ocenenia – za svoju prvotinu Cena za voľnosť a aj za najnovšiu Elišku. „Tá prvá je moja srdcovka, lebo je moja prvá, dostala som za ňu vtedy cenu za debut,“ povedala.
Vydavateľstvo Ikar ocenilo svojich autorov.
Táňa Keleová-Vasilková vo svojich príbehoch prináša ženám sny. O čom ženy chcú snívať? „Snívať áno, ale myslím si, že je v nich zachytená aj veľká realita života. Snažím sa dávať nádej, pretože nádej nás drží nad vodou a posúva nás ďalej, keď veríme, že môžeme byť lepšími a život môže byť krásny,“ povedala pre Pravdu. Fanúšičky tejto autorky sa čoskoro dočkajú „novej Vasilkovej“, rukopis je už vo vydavateľstve a volá sa Svet žien.

Dve ceny od vydavateľstva Ikar získala aj Jana Pronská za diela Súboj s láskou a V mene jej veličenstva. Rovnako úspešné boli aj dve detské knihy autorskej dvojice Ivona Ďuričová a Adrián Macho Písmenká z abecedy a Hádanky z abecedy. Jozef Banáš sa stal platinovým autorom za knihu Zastavte Dubčeka! a zlatým za biografiu Nevzdám to! Aurel Stodola.

Medzi laureátmi Zlatej knihy bola aj bylinkárka Diana Mozoláková za svoj debut Liečivá sila liečivých byliniek, Hana Lasicová za knihu rozhovorov Všetko o mojom otcovi, manželia Heretikovci za publikáciu o snoch a ich využití v psychoterapii, autori knihy o hokejovom trénerovi Craigovi Ramseym – Tomáš Kyselica a Peter Jánošík. Viac ako desaťtisíc predaných výtlačkov dosiahla aj kniha Najvernejší od trojice autorov Juraj Ferko, Zuzana Čižmáriková a Juraj Bača.


Profesor Heretik s manželkou sú autormi úspešných kníh z oblasti psychológie. „Je najvyšší čas, aby sa ľidia začali zaoberať sami sebou, pretože doba nás vystavuje takým tlakom a stresom, že rastie počet neuróz a depresií. Istý spôsob, ako tomu predchádzať, je poznať sám seba, svoje myšlienky, emócie, správanie. Na to funguje aj literatúra faktu – pre vzdelaných laikov,“ hovorí. Aké je „desatoro“, ktorým sa riadi odborník na duševné zdravie vo svojom vlastnom živote? „Snažím sa napriek veku udržať v pohode, mám veľa koníčkov, milujúcu ženu a dôležité sú aj domáce zvery.“ Teší ho záujem o oblasť „marginálnej psychológie“, kam zaraďuje svoje knihy so psychológiou humoru, snov, narcizmu aj mágie.

Zlaté pero mladej autorke
Kým ceny Zlatá a Platinová kniha získavajú autori za knihy bez ohľadu na ich rok vydania, cenu Zlaté pero si môžu vyslúžiť iba za dielo z vlaňajšej produkcie. Navyše túto cenu udeľuje odborná porota – literárna kritika. Tento rok pracovala v zložení Dado Nagy, Martin Kasarda, Viera Némethová a Ivana Zacharová. Spomedzi dvadsiatky posudzovaných titulov vybrali päť finalistov, z ktorých každý by si cenu zaslúžil: Mariana Čengel Solčanská za knihu Milenec Adely Ostrolúckej, František Kozmon za Hľadanie Adama, David Manga a jeho Zver, Nina Protušová za Šarády a Dominika Sakmárová za Biele mesto.

„Napokon rozhodol silný čitateľský zážitok,“ vyhlásil za porotu Dado Nagy. Porota sa preto rozhodla udeliť cenu Zlaté pero autorke young adult beletrie Nine Protušovej za jej prozaické dielo Šarády. „Kniha s humorom a ľahkosťou prepája viacero literárnych žánrov – mystery, detektívku a romancu,“ vyzdvihli víťazný titul porotcovia.