Čo by mali chlapci vedieť. Kniha ako sprievodca na ceste dospievania

Každý dospelý si prešiel pubertou, len sme na to už akoby zabudli. Čas, keď sa z dieťaťa stáva dospelý, je plný neistoty, pretože sa všetko mení. Rodičia sa nie vždy vedia s dieťaťom porozprávať o dôležitých veciach a deti sa často hanbia otvoriť veľmi intímne témy, ktoré ich trápia. Kniha Čo by mali chlapci vedieť (vydal Tatran) od autorky úspešných detských kníh Almy Gross je určená chlapcom vo veku od desať do trinásť rokov. Je ich sprievodcom na ceste dospievania aj dôverným priateľom. Prihovára sa chlapcom láskavým jazykom, no nevyhýba sa žiadnej otázke, ktorá je pre deti v tomto veku dôležitá.

02.06.2025 08:00
debata
Alma Gross: Čo by mali chlapci vedieť Foto: Tatran
kniha Co by mali chlapci vediet Alma Gross: Čo by mali chlapci vedieť
Kniha sa prihovára chlapcom láskavým jazykom, no nevyhýba sa žiadnej otázke, ktorá je pre deti v tomto veku dôležitá

"Puberta sa väčšinou začína tak, že sa chlapec z ničoho nič rozosmeje alebo zosmutnie, ale príčinu svojho smútku nepozná. Mnohých chlapcov trápi, či sú dostatočne mužní, aby sa zapáčili dievčaťu. Podaktorí nevedia zvládnuť svoje pocity. Puberta sa občas podobá horskej dráhe. Často máš pocit, že sa všetko deje akosi prirýchlo. Ale príčinou všetkých tvojich pocitov a myšlienok sú hormóny,“ vysvetľuje autorka Alma Gross.

Ako sa mení moje telo? Prečo mi rastú fúzy? Prečo sa mi mení hlas? Aké sú dievčatá? A ako prežijem pubertu? Kniha Čo by mali chlapci vedieť prináša odpovede na všetko, čo chlapcov v tomto veku bytostne zaujíma. Alma Gross má dar zrozumiteľne a citlivo vysvetliť zmeny, akými prechádza telo aj duša mladého človeka v tomto zraniteľnom období života.

Dievčatá sú úžasné. Chlapci tiež. Lenže nie sú rovnakí

„Dievčatá sú úžasné. Chlapci tiež. Lenže nie sú rovnakí,“ začína Alma Gross napríklad kapitolu o dievčatách. Stáva sa, že sa chlapec zaľúbi do chlapca a to ešte neznamená, že je gej. „Ale keď si presvedčený, že ťa dievčatá nepriťahujú, porozprávaj sa o to s niekým, komu dôveruješ,“ radí. Svaly, chlpy, pohlavné orgány, výška a váha – všetko sa v puberte mení. A mení sa aj mozog! Mnohí chlapci mávajú v puberte problémy v škole alebo konflikty s rodičmi či s kamarátmi. Rodičia, ale aj kamaráti sú v živote dôležití. Ako si s tým poradiť?

Chlapec žije vo svete, v ktorom musí dokazovať svoju silu

„Chlapec dnes žije vo svete, v ktorom stále musí dokazovať svoju silu. A zároveň preukázať, že je dostatočne zrelý, aby prevzal zodpovednosť za seba a ustrážil sa,“ píše Alma Gross v kapitole o zodpovednosti, kde pripomína, že ak ide o drogy a alkohol, je omnoho mužnejšie povedať nie, ako vždy robiť to, čo chcú iní. „Skutoční muži sa starajú o svoje zdravie.“

Sprievodca na ceste dospievania chlapcom poradí, ako sa starať o svoje telo aj o svoje vzťahy od prvých zblížení s dievčatami, hovorí o stravovaní aj športe, priateľstvách, láske a sexualite, o všetkých pocitoch, ktoré mladým človekom v puberte zmietajú. Keď knihu vezmú do rúk rodičia, budú vedieť odhadnúť, či je už pre ich dieťa vhodná alebo či s ňou už „zmeškali vlak“. Aj v tom prípade je však pre rodičov dobrým návodom, o čom všetkom treba doma hovoriť.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kniha #knižné tipy