Úchvatný osobný príbeh "prvej cigánskej úradníčky" , spisovateľky, vysokoškoláčky a osvetárky Eleny Lackovej odhaľuje kus histórie, tradícií a kultúry Rómov na Slovensku. Budete prekvapení, čo všetko ste o Rómoch nevedeli.
Tomáš Hučko sa rozhodol priblížiť nielen Gindlove životné míľniky, ale aj jeho vnútorný svet. Využil na to formu rozhovorov, ktoré obohatil vyjadreniami Gindlových priateľov a spolupracovníkov.
Poviedky Haruki Murakamiho, romantická Chata vo Švajčiarsku, román o praktikách totalitných systémov, neautorizovaný životopis Harryho Stylesa aj nórska detektívka.
Renesančná, no vôbec nie romantická láska v napínavom historickom románe, v ktorom neveste ide o život.
Rozsiahle, 500-stranové dielo venované slávnemu cestovateľovi, dobrodruhovi, vojakovi a kráľovi na Madagaskare vydali v jeho rodnom meste Vrbové.
Známy japonský spisovateľ Haruki Murakami vydá po šiestich rokoch novú knihu. Román, ktorého názov ani námet vydavateľ zatiaľ neodhalil, vyjde v japončine 13. apríla.
Stephen King o knihe povedal, že „je zároveň vtipná i nahnevaná, neraz surealistická. Je to taká Hlava XXII raného feminizmu.“
Napätie, filmová predloha, známa Geniálna priateľka, rómska kultúra, myslenie a hodnoty ústami vynikajúcej rozprávačky, dýchanie ako základ života a ďalšie čitateľské tipy vo výbere Pravdy.
Esejista a filozof Dalimír Hajko napísal knihu Stopy (v mojej) duši (Vydavateľstvo SSS) o ľuďoch, na ktorých nezabudol ani po ich smrti.
Spisovateľka Krista Bendová by sa tento rok 27. januára dožila stovky. Je to neuveriteľné, myslím na ňu stále ako na mladú. Odišla však už dávno, v roku 1988, a to ako 65-ročná.
Výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau vo vtedajšom okupovanom Poľsku pripadá na piatok 27. januára. Tento deň je zároveň aj Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu.
Preložila desiatky diel francúzskych a talianskych literárnych a dramatických autorov. Prekladateľ musí čítať krásnu literatúru aj vnímať "reč ulice", sledovať, ako sa jazyk vyvíja a mení, hovorí.
Autorka knihy Neringa Dangvydé Macaté podala žalobu na univerzitu a po tom, čo viaceré súdy rozhodli v jej neprospech, odvolala sa na ESĽP.
Vety, ktoré uľahčia život, zákulisie (nielen) slovenského futbalu, Vtipná satira na spoločnosť v područí sociálnych sietí, päť priateľov a jedno klamstvo aj drsná, autentická kniha o závislosti.
Hana Lasicová je nielen dcérou slávnych rodičov, ale aj úspešnou scenáristkou a spisovateľkou. Jej román Slúžka,sa stal sa predlohou pre nový film režisérky Mariany Čengel Solčanskej.
Bola milovníčkou umenia a počas Druhej svetovej vojny zachraňovala diela moderných umelcov, ale aj umelcov samotných. Vďaka svojmu nasadeniu vytvorila reprezentatívnu zbierku moderného umenia a prestížne múzeum v Benátkach. Jej osudy približuje kniha.
Patrí k najznámejším maďarským básnikom a dramatikom, narodil sa v kaštieli v dnešnej slovenskej obci Dolná Strehová, ktorá bola vtedy súčasťou Rakúsko-Uhorska.
Osudy bítničiek, ktoré neboli len múzami slávnych spisovateľov.
Príbehy Slovákov, ktorí sa nebáli vzoprieť zlu. Príručka mladého meteorológa v čase klimatickej krízy. Odhalenie záhadných pomenovaní jogových pozícií. Príbeh slúžky z čias rakúsko-uhorskej monarchie od Hany Lasicovej a eseje Petra Weissa o Slovensku.
Slúžka ponúka zaujímavý pohľad na obdobie, kedy do Viedne odchádzalo mnoho dievčat pracovať ako slúžka, či pestúnka. Príbeh o Anke sa začína v roku 1908.
Weronika Gogola napísala knihu o svojom rodnom kraji a teraz nám ponúka svoj pohľad na Slovensko ako na svoju novú domovinu. Kniha týždňa: Ufo nad Bratislavou.
Harry v knihe prichádza s čerstvou kritikou britskej kráľovskej rodiny a reklama ju opisuje ako autobiografiu, ktorá prezradí všetko.
Určite ste si niekedy lámali hlavu nad tým, kde sa vzalo nejaké čudné slovo. Nová knižka Etymológia záhadná aj zábavná sa zaoberá pôvodom slov.
Takmer sto pôvodných slovenských kníh sa v tomto roku uchádza o titul najlepšia slovenská pôvodná próza. Prinášame prehľad nominovaných diel.