Minister kultúry ocenil osobnosti

17.04.2013 05:00
MK SR: Odovzdávanie cien za rok 2012
Ocenenie ministra kultúry sa ušlo aj Štefanovi Vraštiakovi. Autor:

Prínos v oblasti literatúry, divadla, výtvarného umenia, filmu, hudby a šírenia dobrého mena slovenského umenia v zahraničí ocenil v utorok 16.apríla minister kultúry Marek Maďarič. Nositeľmi Ceny ministra kultúry SR za rok 2012 sa stali redaktor, literárny historik a pedagóg Ondrej Sliacky, teatrológ a pedagóg Vladimír Štefko, výtvarník Milan Dobeš, filmový historik a publicista Štefan Vraštiak a operný spevák Dalibor Jenis.

Novinkou udelených cien je, že po prvý raz pomohla ministrovi vyberať z návrhov odborná porota zložená z predstaviteľov slovenskej kultúry. „Porota kládla veľký dôraz na celoživotný prínos ocenených,“ povedal Marek Maďarič na dnešnom slávnostnom udeľovaní cien vo Dvorane bratislavského sídla ministerstva kultúry. Podľa ministra životné dielo laureátov spájajú podstatné aspekty kultúry, ako je kontinuita, utváranie spoločenskej a národnej identity, inovatívnosť a schopnosť reprezentácie krajiny.

Laureátom ceny za výnimočný prínos v oblasti pôvodnej literatúry a prekladovej tvorby sa stal Ondrej Sliacky. Dlhoročný šéfredaktor časopisov Slniečko a revue o umení pre deti a mládež Bibiana získal cenu za celoživotnú tvorbu pre deti a jeho výnimočný prínos do literárno-vednej činnosti v oblasti literatúry pre deti a mládež. Významný predstaviteľ slovenskej teatrologickej obce Vladimír Štefko sa stal laureátom ceny za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca. Minister mu odovzdal ocenenie za dlhoročnú teatrologickú, pedagogickú činnosť a autorstvo viacerých monografií, ktoré významne prispeli k zaznamenaniu a poznaniu slovenskej divadelnej histórie, s prihliadnutím na zostavenie publikácie Dejiny slovenskej drámy 20. storočia.

Cenu za výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia a architektúry si prevzal Milan Dobeš, renomovaný slovenský výtvarník pôsobiaci na medzinárodnej scéne. Cenu známemu predstaviteľovi geometrickej abstrakcie udelili za celoživotný prínos v oblasti výtvarného umenia a prezentáciu jeho diela na svetovej výtvarnej scéne. Nositeľom Ceny ministra kultúry za výnimočný prínos v audiovízii sa stal Štefan Vraštiak. Filmový historik a publicista, externý spolupracovník Slovenského filmového ústavu získal ocenenie za celoživotný prínos pre slovenskú kinematografiu a audiovíziu v oblasti histórie a filmografie, za mapovanie bielych miest z dejín slovenskej kinematografie. Známe meno slovenskej opery, Dalibor Jenis, je laureátom Ceny ministra kultúry SR 2012 za šírenie dobrého mena slovenského umenia v zahraničí. Medzinárodne uznávaný barytonista sa nositeľom ceny stal za vynikajúce umelecké výkony, za úspešnú reprezentáciu slovenského operného umenia na popredných scénach v zahraničí. Popri Slovenskom národnom divadle vystupuje napríklad vo viedenskej Wiener Staatsoper, londýnskej Covent Garden či berlínskej Deutsche Oper. Ocenení získali sošku Pegasa, finančnú odmenu a diplom.

Cena ministra kultúry v oblastiach profesionálneho umenia je podľa jej štatútu ocenenie, ktoré udeľuje minister fyzickým osobám – jednotlivcom alebo kolektívom, napríklad umeleckému súboru ako aj právnickým osobám, napríklad umeleckej inštitúcii. Ceny sú prejavom ohodnotenia výnimočných umeleckých, tvorivých a interpretačných počinov za predchádzajúci kalendárny rok alebo sa udeľujú za dlhodobý alebo celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach profesionálneho umenia. Minister môže udeliť aj cenu in memoriam. Návrh na udelenie ceny predkladajú ministrovi odborné a umelecké inštitúcie, profesijné občianske združenia, či iné neziskové a verejnoprospešné organizácie s pôsobnosťou v danej oblasti, fyzické osoby, orgány štátnej správy a samosprávy, útvary ministerstva, ako aj poradné orgány ministra.

Vlani koncom februára sa nositeľmi Ceny ministra kultúry SR za rok 2011 stali novinárka Kristína Magdolenová, filmový režisér Eduard Grečner, literát Daniel Hevier, tenorista Pavol Bršlík, dirigent Marián Vach, tiež fotograf, teoretik a kritik fotografie Marián Pauer a hudobník a spevák Miroslav Žbirka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku