Za novinárkou a kamarátkou Zuzkou Lajdovou

Takú správu nikto nečakal. O bývalej kolegyni Zuzke Lajdovej–Čepičanovej sme sa dozvedali samé optimistické veci. Darí sa jej, vedie kurzy tvorivého písania, je úspešná, jej osemnásťročná dcéra Gabika je veľmi šikovná. A zrazu, ako hrom z jasného neba – Zuzka zomrela!

16.05.2013 17:23
Zuzana Lajdová. Foto: archív
zuzka lajdova Zuzana Lajdová.

V novinárskej obci, kde mala veľa priateľov, to zarezonovalo hrôzou a účasťou. Veď mala iba 40 rokov! Zuzka Lajdová však tento pridelený čas naplnila dôsledne. Novinárske povolanie brala veľmi vážne. Najradšej písala príbehy ľudí, ktorí niečo pozoruhodné vykonali, dosiahli, ale neboli všeobecne známi. Bola rada, keď mohla na ich činy upozorniť. Písala zaujímavé a hĺbavé články.

Sedeli sme oproti sebe ako redaktorky sobotnej Pravdy – každodenne som sa vtedy pozerala do jej modrých a vnímavých očí. Dávala novinárskemu prostrediu určitú vážnosť a prívetivosť. Z reakcií na jej smrť som si všimla, že ju takto vnímali mnohí kolegovia. Zuzka bola zvláštnym nevtieravým spôsobom veľmi komunikatívna – asi stačil jej hlboký pohľad, aby nadviazala kontakt. Túto schopnosť dokázala uplatniť aj v ďalšom svojom profesionálnom vývoji, keď začala poskytovať pre verejnosť kurzy tvorivého písania.

Tento projekt by sa mohol zdať väčšine ľudí ako donkichotský, ale jej sa darilo. Učila jednotlivcov a pozývali si ju aj firmy. Často vraj mala žiakov, ktorí prichádzali celí nešťastní, že nevedia nič napísať, a ona ich to naučila. Vydolovala z nich schopnosť vyjadriť sa písomne, dokonca vtipne, a poradila aj technicky. Keby zákerná choroba neprerušila jej činnosť, mohla v tomto smere ešte mnoho dosiahnuť. Vedela pracovať s ľuďmi, poznala tajomstvo príjemnej komunikácie.

Zuzka vyzerala ako tiché dievča, ale bola dosť priebojná, presnejšie cieľavedomá. Poznala sa, vedela, čo chce, čo uznáva a ako to dosiahne. Keď chodila na gymnázium, chcela byť herečkou, ale nakoniec si zvolila radšej novinárstvo. Jej dcéra Gabika, ktorá tiež chce byť herečkou, o tom hovorí: "Mama radšej kládla otázky, ja chcem dávať odpovede.“ Zuzka už stihla dcére Gabike v tomto smere pomôcť: obe sa zúčastňovali súťaží verejného vystupovania Toastmasters, dcéra v tom pokračuje a mnohé referáty jej pomohla napísať práve mama. Zuzka bola totiž veľmi vďačná čitateľka literatúry, ale aj sama mala schopnosť písať "fascinujúco“.

Raz mi rozprávala o jej vzťahu, ktorý vznikol "dopisovaním“. Vyjadrila sa, že podľa napísaného vie spoznať človeka a sama sa vie najlepšie písaným slovom prezentovať. Dá sa tak povedať viac než bežne a nahlas. Podľa tejto skúsenosti Zuzka písala aj do novín a tak učila písať aj vo svojej škole. Preto ju čitatelia mali radi. Zuzka bola rodáčka z Nitry, kde žije veľká časť jej rodiny – Nitru mala vždy rada. A aj Pravdu. "Pamätám si, ako som chodievala v detstve s mamou do Pravdy. Všetci tam boli takí milí,“ spomína dcéra Gabika. "To preto, že okolo tvojej mamy bolo milo,“ odpovedám jej.

Posledná rozlúčka so Zuzanou Lajdovou bude v pondelok 20. mája o 16.15 v bra­tislavskom krematóriu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba