Lennonove školské poznámky idú do dražby

, 12.11.2013 07:00
Beatles, John Lennon
John Lennon. Autor: ,

Dva hárky školských poznámok, ktoré nazbieral 15-ročný John Lennon za rôzne bitky v triede či zámerné vyrušovanie, idú do dražby.

Každý z dokumentov by sa mal predať odhadom za 3-tisíc libier. Internetová dražba v internetovom aukčnom dome TrackAuction.com sa začne 22. novembra.

Učiteľských záznamov Lennonových pokleskov z liverpoolskeho chlapčenského gymnázia Quarry Bank je dlhý zoznam. Dva triedne výkazy s Lennonovými poznámkami z roku 1955 zachránil v 70. rokoch učiteľ, ktorý dostal za úlohu spáliť všetky knihy v školskom sklade, aby tak uvoľnil priestory pre nového kolegu. Keď si všimol meno Lennon v záhlaví niektorých stránok, vytrhol ich. Pred spálením tak pôvodne zachránil veľa stránok, väčšinu z nich však neskôr zničili chemikálie.

Pravosť dokumentov potvrdil niekdajší Lennonov kamarát zo školy Pete Shotton, ktorý napísal autobiografickú knihu John Lennon: In My Life. Záznamy ukazujú, že Lennon bol riadny nezbedník. Dvakrát sa mi stalo, že za jediný deň utŕžil tri poznámky. Okrem bitiek so spolužiakmi a vyrušovania vyčítali budúcej hviezde skupiny The Beatles „neprípustné správanie“, „štuchanie“ spolužiakov alebo „absolútny nezáujem“ o vyučovanie.

Učiteľ prírodných vied Peter Beech Lennona označil za „nesmierne drzého chlapca“. „Ale vedel, kde sú hranice. Keď ste v triede upokojili Lennona, upokojili ste celú triedu,“ dodal učiteľ. V roku 1957 stretol stredoškolák Lennon Paula McCartneyho, vzniklo tak jedno z najslávnejších hudobných spojení všetkých čias. Ich skupina The Beatles vydala v roku 1962 prvý singel Love Me Do, ktorý sa hneď stal hitom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#John Lennon #The Beatles #TrackAuction
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku