Stĺpček Juraja Fellegiho: Fantázia

18.04.2009 07:14

Bola to skôr spomienka ako koncertná udalosť sezóny. V Estrádnej sále bratislavského Parku kultúry a oddychu, ktorú len o dva dni skôr načali stavebné stroje, vystúpila vo štvrtok legendárna skupina Collegium Musicum. Vyhryznutá diera smerom k Dunaju bola zadebnená, vnútri zakrytá bielym závesom. A plná, sediaca sála bzučala tisícimi hlasmi.

Aktivisti pri vstupe zas a znova zbierali podpisy na záchranu budov. Ale spomínať vyzývala hudba. Koncert zaznel v rámci turné kapely po dvanástich rokoch ticha. A k starej zostave s klávesistom Mariánom Vargom, basgitaristom Fedorom Frešom a gitaristom Ferom Griglákom sa pridal mladý, svetový hráč na bicie nástroje Martin Valihora.

Tradičné Vargove výpady do hudobného ticha, zamatový zvuk hammond organu, Frešovo vtipné moderovanie… Nehatená, hutná energia sálala len z dynamickej rytmiky. Bohatá muzikálna fantázia, tvorivé prekvapenia ožívali viac v pamäti ako na scéne.

Ale tá spomienka bola predsa udalosť. Lebo keď hrá Collegium Musicum, otvára sa učebnica tvorivej populárnej hudby. A učiť sa môžu najmä mladí hudobníci a rovnako poslucháči.

Hudobnej scéne na Slovensku, ktorá sa ešte nedávno nehatene premieňala, prekvapovala a sálala hutnou energiou, akoby zrazu došiel dych. Kostnatie v polohe nič neohrozujúcich rozhlasových hitov. Tak kde sa skrývajú aktivisti, aby zas a znova zbierali podpisy na záchranu?

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku