Stĺpček Juraja Fellegiho: Aká služba?

Kto si chcel v piatok, dvadsať minút po šiestej hodine popoludní pozrieť čosi v Slovenskej televízii, mal bohatý výber. Na Jednotke hlásil program Žrebovanie Majstrovstiev sveta 2010 vo futbale. Na Dvojke Žrebovanie Majstrovstiev sveta 2010 vo futbale. A na Trojke Žrebovanie Majstrovstiev sveta 2010 vo futbale.

05.12.2009 06:00
debata

To nie je omyl. To je dôsledok tvrdenia, že Slovensko žije futbalom. Tvrdí to aj vedenie televízie. A ešte je to dôsledok úplného nepochopenia zmyslu televízie verejnej služby. Tým sa tiež môže pýšiť vedenie televízie.

Televízia verejnej služby by mala napríklad prinášať objektívne, vyvážené a presné spravodajstvo. Také, ktoré by verejnosť informovalo, aby sa ona mohla slobodne rozhodovať. A televízia verejnej služby by mala napríklad ponúkať množstvo názorov, stavať ich vedľa seba a proti sebe, aby si z nich verejnosť mohla vyberať a zase sa slobodne rozhodovať.

Odhliadnime od toho, že toto Slovenská televízia poriadne nerobí. A spomeňme si iba na vysielanie, aké si naplánovala včera, dvadsať minúť po šiestej popoludní.

Pretože televízia verejnej služby by mala v každej chvíli ponúkať pestrý a vyvážený program. Tak, aby jeho jednotlivé časti oslovili najrôznejšie skupiny, z ktorých sa verejnosť skladá. Na to získava televízia peniaze z koncesionárskych poplatkov aj z dotácii zo štátneho rozpočtu. A mohla sa včera verejnosť slobodne rozhodovať?

debata chyba