Do zoznamu UNESCO môže pribudnúť aj modrotlač

21.03.2017 16:00
kvety, ornamenty, modrotlač
Ako spôsob dekorovania látok zohrala modrotlač významnú úlohu v slovenskej, rovnako ako európskej textilnej tradícii. Autor:

Modrotlač má šancu dostať sa do zoznamu UNESCO. Vyplýva to z jej spoločnej nominácie na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Nomináciu v pondelok (20. 3.) v sídle Ministerstva pre umenie, kultúru, ústavu a médiá Rakúskej republiky vo Viedni slávnostne podpísali predstavitelia Česka, Maďarska, Nemecka, Rakúska a Slovenska. Na svojej webstránke culture.gov.sk o tom informovalo Ministerstvo kultúry (MK) SR. 

Predkladateľom medzinárodnej nominácie „Blaudruck/Mo­drotisk/Kékfes­tés/Modrotlač – resist block printing and indigo dyeing in Europe“ je Rakúsko. Prípravu nominačného spisu za Slovenskú republiku zabezpečovalo a koordinovalo Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru pri Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve (SĽUK), ktoré je zodpovedné za implementáciu UNESCO Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva z roku 2003. Pre Slovenskú republiku ide o historicky prvú nomináciu podávanú spoločne s viacerými štátmi. 

Modrotlačou nazývame indigom na modro farbenú látku zdobenú potláčaním vzorov pomocou takzvanej „rezervy“  – t. j. zmesi zamedzujúcej zafarbenie látky v mieste vzoru. Ako spôsob dekorovania látok zohrala modrotlač významnú úlohu v slovenskej, rovnako ako európskej textilnej tradícii. Na naše územie sa táto technika dostala z Holandska a Nemecka v 18. storočí. Najskôr sa udomácnila v meštianskom prostredí. Do ľudového odevu a textilu prenikla v 19. storočí a rozvetvila sa do výnimočného bohatstva lokálnych podôb prispôsobených vkusu vidieckych odberateľov.

Medzi súčasných nositeľov tohto prvku a aktívne dielne patria: Martin Trnka (Púchov), Peter Trnka (Ivanka pri Dunaji) a Matej Rabada (Párnica). Na národnej úrovni bola do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska Modrotlač zapísaná vlani za rok 2015.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#UNESCO #textil #SĽUK #Indigo #tradícia #modrotlač #Kultúrne dedičstvo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku