Bratislavský kraj rozdával dotácie, členovia rady pre kultúru odstúpili

16.03.2018 16:14

Bratislavská regionálna dotačná schéma (BRDS) už nesleduje cieľ, aby v rozhodovacom procese mala hlavné slovo odbornosť, nezávislosť a transparentnosť. Za členov Rady BSK pre kultúru, ktorí sa rozhodli tento poradný orgán kolektívne opustiť, to povedal predseda Rady Fedor Blaščák.

Ako vo štvrtok vysvetlil, problémom je, že kým v minulosti poslanci BSK, ktorí rozhodujú o schválení dotácií, rešpektovali návrh hodnotiacej odbornej komisie, v prípade finančných príspevkov na rok 2018 poslanci v dotačnej komisii výrazne návrhy odborníkov pozmenili. „Dotačná komisia zložená z poslancov pristúpila k úpravám zoznamu žiadostí navrhnutých na podporu v miere, ktorá nie je pre členov Rady akceptovateľná,“ uviedol Blaščák. Spresnil, že z vyše 230 navrhovaných kultúrnych projektov komisiou urobili poslanci zmeny v 72 z nich. Vo finančnom vyjadrení má ísť o zmeny na úrovni desať percent z celkových alokovaných prostriedkov, tých bolo v BRDS 2018 na kultúru vyčlenených takmer 889.000 eur.

Rada podľa Blaščákových slov rešpektuje, že návrhy odborníkov majú v rámci platnej procedúry iba odporúčací charakter a poslanci v dotačnej komisii majú právo na vykonávanie zmien v návrhoch odborných hodnotiteľov. „Poslanci však tieto zmeny musia vysvetliť. Pri spomínaných 72 zmenách nám však poslanci zmeny vysvetlili iba jedinou vetou, že zmenu vykonávajú na základe jednotného súhlasu dotačnej komisie,“ informoval Blaščák. „To nie je zdôvodnenie zmeny. Vnímame to ako porušenie princípu politickej transparentnosti i všeobecne záväzného nariadenia,“ dodal.

Ďalší členovia poukázali na to, že poslanci použili pri hodnotení úplne odlišné kritériá oproti tým, ktoré sú explicitne stanovené metodikou odbornej komisie. „Preto aj v sekciách, kde nebolo toľko zmien, išlo o zmeny, ktoré popreli a nabúrali celý odborný hodnotiteľský systém, povedala Ilona Németh, ktorá mala v rade na starosti vizuálne umenie. "Chýbala tiež diskusia s poslancami, nemali sme možnosť vyargumentovať náš postup a naše návrhy,“ poznamenal Peter Salner, ktorý zastupoval sekciu pamäťových aktivít a pamäťových a fondových inštitúcií.

Voči tvrdeniam členov Rady BSK pre kultúru sa hneď na mieste po skončení tlačovej konferencie ohradil člen dotačnej komisie, poslanec BSK Marian Greksa (nezávislý). Podľa jeho slov poslanci iba zobrali časť peňazí z podporených projektov, ktoré dostali dotácie aj z iných zdrojov, a tieto prostriedky presunuli na iné projekty žiadajúce o podporu BSK, ktoré si podľa nich zaslúžili príspevok. Tvrdí, že politizovať rozhodnutie poslancov je nekorektné, poslanci v dotačnej komisii sa snažili podporiť najlepšie projekty v rámci celého kraja a nezabudnúť ani na menšie obce. „Ak tu niekto prezentuje zmeny v rozsahu osem až desať percent ako obrovské zásahy, tak potom pardon,“ povedal.

Na podporu kultúrnych aktivít v Bratislavskom kraji, rozvoj vidieka, turizmu, športu i voľnočasové aktivity pre mládež poskytne BSK v roku 2018 prostred­níctvom Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy (BRDS) 2.091.543,30 eura. Schválili to v piatok poslanci BSK.
V rámci štyroch výziev BRDS sa najväčšia suma prerozdelila medzi žiadateľov, uchádzajúcich sa o podporu kultúrnych aktivít. BSK prijal v tejto výzve celkovo 691 žiadostí, suma požadovaného príspevku bola v celkovej výške 5.298.745 eur. Po hodnotení odbornej komisie a návrhu dotačnej komisie BSK bolo napokon podporených 258 žiadostí. Projektom prerozdelia celkovú alokovanú sumu v tejto výzve 888.905 eur.

Dotácie BRDS vyvolali rozruch už deň pred ich schvaľovaním. Členovia rady BSK pre kultúru a umenie, ktorí sa venovali odbornému hodnoteniu žiadostí, sa rozhodli nepodpísať pod návrh dotácií. Nesúhlasili totiž so zásahmi poslancov BSK v dotačnej komisii.

"Dotačná komisia má právo pozmeniť návrh odbornej komisie, no musí to zdôvodniť. My sme však ako vysvetlenie dostali iba jednu vetu a to, že zmena sa vykonala na základe jednoznačného súhlasu dotačnej komisie. To nie je zdôvodnenie, uviedol predseda rady Fedor Blaščák. "Považujeme to naopak za porušenie platného VZN i princípu politickej transparentnos­ti, dodal.

Téma rezonovala aj na zastupiteľstve. Poslankyňa Zuzana Rattajová uviedla, že je pre ňu problém, ak odstúpi celá odborná komisia, posudzujúca žiadosti o podporu kultúrnych projektov. „Preto som sa rozhodla návrh nepodporiť,“ ozrejmila.

Člen dotačnej komisie Ján Karma upozornil, že dotačná komisia má právo posúdiť návrhy hodnotiacej komisie. „V prípade miestnych zásahov, ktoré sme urobili, nešlo o žiadne presadzovanie konkrétnych projektov, skôr sme prihliadali na to, ktoré projekty získali peniaze aj z iných dotačných zdrojov a tieto sumy sme presunuli iným projektom, ktoré si zaslúžia podporu,“ uviedol.

Poslankyňa Katarína Augustinič upozornila, že členmi hodnotiacej komisie sú poslanci a starostovia, ktorí majú prehľad o kultúrnych podujatiach vo svojom okolí i o tom, akú majú obľubu u obyvateľov. „Aj na základe tohto prehľadu sme sa rozhodli tie sumy mierne upraviť,“ ozrejmila. Zdôraznila, že dotačná komisia nerozhádzala peniaze kade-tade. Krok členov odborných hodnotiteľov vníma skôr ako gesto ješitnosti. „Ako urazenú reakciu na to, že to nie je presne podľa ich návrhu,“ dodala. Podpredsedníčka BSK Alžbeta Ožvaldová pripomenula, že odborná komisia i dotačná komisia je poradným orgánom, zodpovednosť za rozhodnutie však majú poslanci, ktorí návrhy schvaľujú.

Zo 45 prítomných poslancov za návrh na rozdelenie dotácií hlasovalo 41, jeden bol proti, traja sa zdržali.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Bratislavský samosprávny kraj #Rada BSK pre kultúru #Bratislavská regionálna dotačná schéma #Katarína Augustinič #Fedor Blaščák
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku