Na Ferdinanda Milučkého spomínajú Bahna a Kusý

, 28.07.2019 18:01
Ferdinand Milučký
Slovenský architekt Ferdinand Milučký na archívnej snímke. Autor: ,

Na Ferdinanda Milučkého spomínajú architekti Ján Miloslav Bahna a Martin Kusý.

Ján Miloslav Bahna, architekt

Slovenská architektúra stratila významného človeka. Vraví sa, že bol významný architekt, ale pre mňa bol Ferdinand Milučký najvýznamnejší architekt generácie narodenej okolo roku 1930. Jeho tvorba bola veľmi elegantná a ušľachtilá. Bola orientovaná najmä na Škandináviu, mal cit pre spojenie architektúry s prírodou. Jeho diela mali veľmi inteligentný výraz. Ja osobne som si na ňom vážil najmä to, že tvoril skutočne komplexné diela. Vedel perfektne pracovať s objektom a detailom. Bol zástancom dobrej architektúry. Cením si určite jeho projekt krematória, ale mal aj kopec iných a menej známych diel, ktoré boli rovnako skvelé, ako napríklad jeho interiérové práce, ktoré už neexistujú. Bol zároveň priekopníkom slovenského výstavníctva. Jeho prínos slovenskej kultúre je naozaj veľký.

Martin Kusý, architekt

Keď som bol tridsiatnik, s dvomi kolegami som chodieval na červené víno k Dominikovi Tatarkovi, kde som sa práve s ním často hádal na tému umenie a architektúra. A po mnohých mojich argumentoch si Dominik Tatarka vedel tak zafrflať, že ak už by mal vybrať niekoho, kto tieto dve veci prepája, šlo by o Ferdinanda Milučkého. Naši historici dnes na jeho dielach vyzdvihujú čistotu formy, prácu s terénom či zakomponovanie do krajiny. Pre mňa osobne bola najinšpirujúcejšia jeho práca s materiálom a detailom. V jeho tvorbe vidím akési pokračovanie v regionálnej tradícii spracovávania kovu, kameňa a dreva. Keď už som bol starší a architekt Milučký bol pre mňa Ferdi a ja som bol preňho Martin, raz mi povedal, po tom, čo sme s kolegom pustili do sveta jednu našu stavbu v Bratislave, že ide o architektonický počin. To bolo vtedy pre mňa také ocenenie, že ani všetky ceny, ktoré sme s kolegom získali, sa tomu nevyrovnajú. Ferdinand Milučký bude u mňa navždy sedieť na slovenskom architektonic­kom tróne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úmrtie #architektúra #spomienka #Ferdinand Milučký
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku