Zomrel slovenský a európsky arabista a prekladateľ Ján Pauliny

, , 26.01.2021 19:15
Jan Pauliny, arabista, prekladatel Tisic a...
Arabista Ján Pauliny sa zaslúžil okrem iného aj o preklad Tisíc a jednej noci. Autor: ,

Vo veku nedožitých 82 rokov zomrel v pondelok (25. 1.) slovenský a európsky arabista a prekladateľ Ján Pauliny. Informuje o tom Literárne informačné centrum (LIC) na svojej webovej stránke.

„Tisíc a jedna noc očarúva ľudí svojou exotikou, zápletkami, ľudskými typmi. Je zaujímavé, že už pred tristo rokmi si dobyla po prvýkrát Európu a jej šarm dodnes nevybledol. Príťažlivý je jej magický svet, snová realita, ktorá si podáva ruku so skutočnosťou. Je v nej čosi, po čom človek túži, a predsa je to neulapiteľné. Ako vôňa ruží,“ povedal Ján Pauliny v roku 2010 v rozhovore pre Pravdu. Práve jeho preklad Tisíc a jednej noci považujú literáti za jeho obrovský prínos pre slovenskú kultúru.

Pauliny bol tiež iniciátorom vzniku novej arabistickej disciplíny – výskumu arabskej ľudovej stredovekej náboženskej literatúry. V zahraničí patril k najcitovanejším slovenským vedcom v oblasti humanitných vied a prednášal na mnohých zahraničných univerzitách.

„Obrovským prínosom pre slovenskú kultúru je jeho preklad a interpretácia kompletnej zbierky arabských príbehov Tisíc a jedna noc,“ uviedlo LIC. Bol držiteľom viacerých ocenení.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#arabistika
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku