Petíciu za zachovanie Múzea SNP pod rezortom kultúry podpísalo vyše 5 000 ľudí

Viac ako 5 000 podpisov má petícia za zachovanie banskobystrického Múzea SNP v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry. Okrem bežných ľudí ju za asi dva týždne trvania podporilo aj približne 200 osobností z oblasti kultúry, historikov, politikov či členov odbojových zväzov a združení.

25.05.2021 16:30
debata

„Podpísali ju tiež skoro všetci profesori, ktorí pôsobia na katedrách dejín slovenských univerzít. Z politickej sféry napríklad Peter Weiss či Pavol Demeš,“ uviedol riaditeľ múzea Stanislav Mičev.

Za múzeum sa postavili aj predstavitelia mesta Banská Bystrica, Zväzu múzeí na Slovensku či Zväzu protifašistických bojovníkov. Petíciu chce vedenie múzea už v najbližších dňoch zaslať ministerke kultúry, ministrovi obrany, všetkým trom najvyšším ústavným činiteľom a tiež všetkým poslancom.

„Okrem fašistov v parlamente, tým to posielať nebudeme,“ podotkol Mičev. Podľa neho ide o silný hlas ľudí, ktorí čosi vo svojich odboroch znamenajú.

„Ak sa nebude rešpektovať hlas odbornej verejnosti, tak rozhodnutie našich nadriadených nebudeme chápať ako demokratické,“ zdôraznil. „Bol by som rád, keby pani ministerka kultúry predstavila tých odborníkov, ktorí ju k takémuto kroku doviedli,“ dodal.

pamätník snp, súčasnosť, Čítajte viac Formalita alebo politika? Múzeum SNP ide pod Naďa

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) podpísala začiatkom mája s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽaNO) memorandum o spolupráci, ktorého cieľom je koordinácia krokov pri zmene zriaďovateľa Múzea SNP. Novým by sa malo stať ministerstvo obrany a jeho Vojenský historický ústav.

Vedenie múzea však s týmto krokom od začiatku nesúhlasí. Ako Mičev povedal, Milanová doteraz oficiálne múzeum o tomto kroku neinformovala. Múzeum tiež žiada, aby predtým, ako malo k tomu vôbec dôjsť, prebehla odborná diskusia.

Ministerka kultúry aj napriek nesúhlasu vedenia múzea trvá na svojom rozhodnutí, pričom hovorí, že ide o logické spojenie dvoch inštitúcií, ktoré sú svojím odborným zameraním veľmi blízke.

debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo obrany #múzeum #Ministerstvo kultúry #Stanislav Mičev #Múzeum SNP