V Kežmarku postavia bronzovú sochu Imricha Thökölyho

V Kežmarku postavia bronzovú jazdeckú sochu grófovi Imrichovi Thökölymu, ktorý bol majiteľom Kežmarského hradu, veliteľom proticisárskeho povstania uhorskej šľachty a bojovníkom za náboženskú slobodu. Jej autorom bude maďarský sochár a umelec Lajos Győrfi.

26.05.2021 11:00
debata (3)

Informovala o tom Barbora Sosková z oddelenia komunikácie a propagácie mesta s tým, že slávnostné odhaľovanie sochy je naplánované na október.

„Umiestnenie sochy pri Kežmarskom hrade bude dôstojnou spomienkou na významného rodáka nášho mesta, keďže sa na hrade narodil. Imrich Thököly zanechal významnú stopu v dejinách nášho regiónu aj v dejinách Európy,“ uviedol primátor mesta Ján Ferenčák.

Vyhotovenie sochy Thökölyho v životnej veľkosti a jej prepravu na miesto postavenia zabezpečuje na základe podpísaného memoranda o spolupráci z novembra 2020 generálny konzulát Maďarska. Ten dá sochu vyhotoviť na náklady maďarského štátu a daruje ju do vlastníctva Kežmarku.

Generálna konzulka Maďarska v Košiciach Ágota Hetey podotkla, že mesto Kežmarok zabezpečí vhodné miesto, úpravu terénu, okolia umeleckého diela a vybuduje podstavec pre sochu. Ak to nariadenia súvisiace s pandemickou situáciou dovolia, slávnostné odhaľovanie sochy v októbri bude sprevádzať prezentácia maďarskej kultúry a gastronómie pre obyvateľov a návštevníkov mesta.

Ako Hetey doplnila, výročie narodenia a úmrtia kniežaťa Thökölyho je v septembri. V októbri zároveň uplynie 115 rokov od uloženia jeho pozostatkov v Kežmarku.

„Gróf Imrich Thököly patrí nesporne k najvýznamnejším postavám našich ranonovovekých dejín. Ako vodca protihabsburského povstania integroval nespokojnosť masy obyvateľstva bez rozdielu národnosti alebo spoločenskej príslušnosti a viedol ich do boja za slobodu vyznania a oslobodenie svojej vlasti spod cudzej nadvlády. Ostáva pre nás aj ďalšie generácie príkladom spolupráce a priateľstva našich národov Slovákov, Maďarov i Rusínov,“ dodal profesor, historik a rektor prešovskej univerzity Peter Kónya.

Imrich Thököly sa narodil 25. septembra 1657 v Kežmarku. Bol synom uhorského magnáta slovenského pôvodu Štefana Thökölyho a Márie, rodenej Ďulafiovej. V roku 1670 počas obliehania Oravského hradu ušiel do Sedmohradska a stal sa aktívnym účastníkom boja proti Habsburgovcom.

V roku 1678 sa stal vodcom stavovského povstania uhorskej šľachty. Vďaka počiatočným úspechom jeho vzbury bol cisár Leopold nútený zvolať Šopronský snem a uzákoniť aspoň čiastočnú náboženskú slobodu. Povstanie šľachty nakoniec porazili v bitke pod Viedňou v roku 1683.

Thököly sa s manželkou a najbližšími spolubojovníkmi následne uchýlil do Turecka, kde 13. septembra 1705 v meste Izmid zomrel. V októbri 1906 dala uhorská vláda jeho pozostatky previezť do Kežmarku.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #socha #kežmarok #Imrich Thököly