Synagóga v Trenčíne sa má zmeniť na moderné kultúrne centrum

Viac ako milión eur si vyžiada rekonštrukcia a obnova Synagógy v Trenčíne. Židovská náboženská obec v Trenčíne na ňu získala 898-tisíc eur z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu.

03.06.2021 10:20
synagóga, Trenčín Foto: ,
Kúsok Orientu na Považí. Trenčianska synagóga stojí už 100 rokov v blízkosti katolíckeho kostola.
debata

Ako informovala predsedníčka Židovskej náboženskej obce v Trenčíne Oľga Hodálová, stavebné práce by sa mali začať už na jeseň tohto roka, obnovu by mali ukončiť v roku 2022.

Synagógu počas jej viac ako storočnej histórie dvakrát zdevastovali. Prvý raz za slovenského štátu, druhýkrát za minulého režimu, keď bol v jej priestoroch sklad odevov.

„Najviac utrpela poslednou rekonštrukciou v 70. rokoch minulého storočia, keď zmenili podlahu, zabielili výzdobu, strechu prerobili tak, že zateká. Keď sme ju dostali späť, hlavným problémom bola voda – tiekla zvrchu i zospodu. Postupne sa nám podarilo urobiť nejaké sanácie v základoch, strechu opravujeme permanentne. Od rekonštrukcie si sľubujeme, že synagóga obohatí kultúrny priestor, ale obohatí aj Trenčín o krásnu kultúrnu pamiatku,“ uviedla Hodálová.

Peniaze z grantu a štátneho rozpočtu podľa nej nebudú stačiť na úplnú obnovu synagógy, preto chcú ďalšie financie získať z verejnej zbierky a grantov ministerstva kultúry.

Podľa riaditeľa Židovského kultúrneho inštitútu Maroša Borského nie je synagóga v Trenčíne len jednou z najvýznamnejších pamiatok synagogálnej architektúry na Slovensku, ale aj špičkovým objektom európskeho významu a obnova je jedným z najväčších projektov slovenskej židovskej komunity.

„Našou úlohou je vybudovať moderné kultúrne centrum, ktoré bude prezentovať židovskú kultúru a ktoré bude aj miestom dialógu medzi majoritou a minoritou,“ priblížil Borský s tým, že časť budovy bude slúžiť aj na účely stretnutí židovskej komunity a pre účely Židovskej náboženskej obce.

Synagóga v Trenčíne je podľa primátora mesta Richarda Rybníčka jednou z najvýznamnejších budov v Trenčíne a jej rekonštrukciu považuje za jednu z najkľúčovejších investícií, ktoré sa majú v meste udiať.

„Želám si, aby si obyvatelia po jej návšteve uvedomili, že sme mesto bohaté na históriu a že židovská náboženská obec tu vždy zohrávala kľúčovú úlohu,“ skonštatoval Rybníček.

Ako dodal, obnova synagógy by mohla tiež podporiť kandidatúru Trenčína na Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026.

„Je dôležité, aby sa po rekonštrukcii otvorila kultúrnemu priestoru a aby nielen turisti, ale keďže nie je prístupná verejnosti, aj obyvatelia Trenčína zistili, aký skvost máme v meste,“ zdôraznil Rybníček.

Rekonštrukciu podporili z grantov z Nórska, Islandu a Lichtenštajnska. Veľvyslanec Nórskeho kráľovstva na Slovensku Terje Theodor Nervik považuje projekty zamerané na ochranu a obnovu kultúrneho dedičstva za mimoriadne dôležité.

„Práve v prípade synagóg je to o to dôležitejšie, že sú veľmi citlivým, no dôležitým symbolom nielen kultúrnych, ale aj historických pamiatok. Aj na Slovensku došlo k smutným deportáciám Židov počas druhej svetovej vojny. Práve preto je jej význam naozaj veľký,“ zdôraznil nórsky veľvyslanec.

Židovskú synagógu na Štúrovom námestí v Trenčíne postavili v roku 1913, keď nahradila pôvodnú drevenú synagógu z 18. storočia. Ide o nadčasové dielo projektanta berlínskeho ateliéru, trenčianskeho rodáka Richarda Scheibnera. Slávnostne ju otvorili a vysvätili 23. septembra 1913.

debata chyba
Viac na túto tému: #Trenčín #synagóga #židovská komunita