Súd zamietol odvolanie Ľuboša Lorenza v kauze kosákov s kladivom

Krajský súd (KS) v Košiciach zamietol odvolanie Ľuboša Lorenza, ktorého okresný súd (OS) vlani odsúdil za hanobenie kultúrnej pamiatky. Lorenz v auguste 2017 odstránil z pamätníka padlých sovietskych vojakov v centre Košíc symboly kosáka a kladiva.

05.06.2021 12:00
lorenz Foto:
Ľuboš Lorenz z pomníka obetiam II. sv. vojny na košickom Námestí osloboditeľov odstránil 21. augusta 2017 osem kusov komunistických symbolov - kosák a kladivo
debata (8)

Verdikt krajského súdu zo štvrtka (3. júna) potvrdila jeho hovorkyňa Anna Pančurová. Rozsudok OS Košice I je tak právoplatný.

Podľa súdu Lorenz spáchal trestný čin výtržníctva. Od súhrnného trestu upustil, keďže trest, ktorý obžalovaný predtým dostal v kauze postriekania busty komunistického politika Vasiľa Biľaka, označil za postačujúci.

lorenz Čítajte viac Prokurátor navrhol, aby Lorenza, ktorý strhával komunistické symboly, umiestnili do väzby

V kauze odstránenia kosákov s kladivom z pamätníka na Námestí osloboditeľov aktivista argumentoval, že ide o symboly a propagáciu komunistického režimu, ktorý je zakázaný, a pamätník sa od nich snažil „očistiť“.

Jeho vtedajší obhajca Daniel Lipšic poukazoval na to, že podľa Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) preglejkové náhrady symbolov, ktoré na pamätník osadila Správa mestskej zelene (SMsZ), neboli súčasťou pamiatkovej hodnoty a ochrany pamiatky, pričom tie pôvodné kovové sa nezachovali.

Ľuboš Lorenz. Foto: Štefan Rimaj, Pravda
Lubos Lorenz Ľuboš Lorenz.

„Podľa názoru súdu nemožno tolerovať takéto svojvoľné konanie vo vzťahu k pamätníku padlým v druhej svetovej vojne, ktorý obžalovaný poškodil ako celok,“ uviedol pri vynesení rozsudku sudca OS Košice I Ján Poprocký.

Pri treste zohľadnil podmienečný dvojmesačný trest, ktorý Lorenz dostal spolu s výtvarníkom Petrom Kalmusom za poškodenie Biľakovej sochy v Krajnej Bystrej v roku 2015. Súd tiež stanovil, aby odsúdený nahradil SMsZ škodu vo výške 72 eur. Uložil mu tiež prepadnutie veci, a to skrutkovača, ktorým nalepené symboly vypáčil.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #pamätník sovietskych vojakov #Ľuboš Lorenz #hanobenie kultúrnej pamiatky