Prešovský Solivar je na poštovej známke

Slovenská pošta vydala v piatok 11. júna poštovú známku "Technické pamiatky: Solivar v Prešove" s nominálnou hodnotou 1,20 eura. Motívom známky je historická budova skladu soli s mapou komplexu budov soľného úradu v pozadí. TASR o tom informovala Iveta Dorčáková, hovorkyňa Slovenskej pošty.

15.06.2021 13:22
solivar Presov znamka Foto:
Nová známka Slovenskej pošty zo série Technické pamiatky zobrazuje Solivar v Prešove.
debata

„Poštová známka s rozmermi 44,4 × 27,2 m­ilimetra vrátane perforácie vychádza vo forme upraveného tlačového listu so šiestimi známkami. Technikou oceľotlače v kombinácii s ofsetom ju vytlačila spoločnosť Tiskárna Hradištko,“ priblížila Dorčáková.

Múzeum Solivar Čítajte viac Prešovský Solivar si môžete pozrieť virtuálne

Dodala, že pošta súčasne so známkou vydala aj obálku prvého dňa s pečiatkou FDC (z ang. First Day Contact) s dátumom 11. 6. 2021 a domicilom mesta Prešov. Na FDC je zobrazený gápeľ (unikátna stavba – mechanizmus na ťažbu soli). Motív FDC pečiatky vychádza z banského erbu Soľnej bane. Autorom výtvarného návrhu známky, jej rytiny, FDC a FDC pečiatky je Jozef Česla.

Maximilian Hell 1720 1792 Čítajte aj Nová známka k 300. výročiu narodenia Maximiliána Hella

Na tému Technické pamiatky na poštových známkach pripravili Slovenské technické múzeum Múzeum Solivar a Slovenská pošta POFIS a Poštové múzeum výstavu, ktorú si môžu záujemcovia pozrieť do 31. júla vo výstavných priestoroch Múzea Solivar v Prešove.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenská pošta #technické pamiatky #Múzeum Solivar