Kaštieľsky denník prezrádza, ako sa obnovuje kultúrna pamiatka

Slovenské národné múzeum (SNM) rekonštruuje svoj kaštieľ v Dolnej Krupej pri Trnave, ktorý je súčasťou Hudobného múzea. Obnova viac ako 200 rokov starej budovy je naplánovaná na 18 mesiacov, pre návštevníkov by sa mala otvoriť v závere roka 2022. Uvádza sa to v kaštieľskom denníku, ktorý sa na začiatku obnovy rozhodol písať a zverejňovať na webe jeho správca Michal Žák.

21.07.2021 09:00
kaštieľ, Dolná Krupá Foto:
Pohľad na kaštieľ v Dolnej Krupej.

Obnovu múzeum avizovalo už pred troma rokmi, nakoniec k nej pre problémy vo verejnom obstarávaní pristúpilo až v apríli tohto roku. Rekonštrukcia je súčasťou projektu Poklady strednej Európy – Kultúra, príroda, hudba z programu Interreg Rakúsko-Slovensko.

Jeho hlavnými partnermi sú Historické múzeum a Hudobné múzeum SNM. Na rakúskej strane sú to obec Marchegg a Národopisné múzeum Viedeň. Celkové náklady na projekt sú 5,1 milióna eur, pre Dolnú Krupú to je niečo menej ako 2 milióny.

08 - upravene Čítajte viac Aj kaštiele, ktoré chátrajú, môžu vstať z popola

Nosnou časťou projektu bola spoločná výstava Poklady strednej Európy, ktorú najskôr uviedli na rakúskej strane, a potom preniesli práve do Dolnej Krupej. „Žiaľ, u nás sa konala práve v čase pandemických opatrení,“ povedal Žiak.

Po obnove bude mať kaštieľ na fasáde novú, slonovinovú farbu. V rámci rekonštrukcie vymenia v interiéri rozvody, obnovia dobové dvere, vzácny krov, rekonštrukciou prejdú všetky sály, ich podlahy aj fresky, ktoré našli pamiatkari pod omietkou počas prieskumu. Otvoria aj kaplnku, ktorá je pred návštevníkmi už desaťročia ukrytá a využíva sa v súčasnosti ako kancelária.

„V piatok 23. apríla 2021 sme definitívne vypratali kaštieľ, ktorý si následne prevzal zhotoviteľ stavby. Nábytok a inventár kaštieľa skončil v depozitári alebo v prenajatých skladovacích priestoroch. Administratívne priestory zamestnancov sa presunuli do budovy depozitára,“ napísal správca do kaštieľskeho denníka.

Doteraz zrealizovali najmä búracie práce v suteréne, ktorý sa bude cez leto sušiť a vetrať. Začalo sa s čistením vonkajšej fasády, pomaly miznú všetky podlahy a začínajú sa reštaurátorské prá­ce.

„Demontovali sme luster z freskovej sály a po rekonštrukcii budú strop prezentovať 200-ročné fresky v celej svojej kráse,“ uvádza Žák v denníku.

Pri búracích prácach a odstraňovaní nepôvodných vrstiev našli viacero zaujímavých nálezov, ako zamurované výhrevné teleso, farebné prvky na fasáde aj zamurované historické noviny, ktoré sa používali ako podklad pri tapetovaní stien.

Kaštieľ v obci Žíp Čítajte viac Chátrajúce kaštiele: Z najväčšej pýchy hanba

Nové vedenie umožní napájanie jazierka pri umelej jaskyni – grotte – v parku pri kaštieli. Zaregistrovaných je 1 300 stromov bez mladých vysadených a ponechaných náletových drevín.

„Ošetrili sme svoj vzácny Sekvojovec mamutí, išlo o výmenu statickej korunnej väzby, ktorú naposledy menili v roku 2009,“ uviedol Žák.

Súbežne s projektom SNM sa realizuje aj projekt miestneho občianskeho združenia Korompa, ktoré z dotačnej schémy Trnavského samosprávneho kraja Cyklokrásy siedmich divov získalo prostriedky na kompletnú obnovu budovy vrátnice. Na jej fasáde našli pozostatky historickej omietky a pôvodnej farebnosti.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #kaštiele #Kaštieľ v Dolnej Krupej #kaštiel #Dolná Krupá