Zrekonštruovaný kostol sv. Žofie v Zborove chce obec sprístupniť v novembri

Kostol sv. Žofie v Zborove v okrese Bardejov, v ktorom má vzniknúť multifunkčný kultúrny priestor, chce obec sprístupniť 25. novembra. Rekonštruuje ho v rámci podpory z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko - Slovensko 2014 - 2020.

16.08.2021 14:28
SR Zborov kostol rekonštrukcia svätá Žofia POX Foto: ,
Kostol sv. Žofie v Zborove, v ktorom má vzniknúť multifunkčný kultúrny priestor, chce obec sprístupniť 25. novembra.
debata

Kostol bol v minulosti súčasťou kúrie Rákociovcov. Obec ho chce využívať na organizovanie výstav, divadelných predstavení, koncertov, premietanie filmov, ako aj civilných sobášov. Podľa starostu Jána Šurkalu sa aktuálne realizujú práce v jeho interiéri.

„Robia sa omietky, čochvíľa prejdeme na rekonštrukciu podláh. Vznikne tam nová toaleta, budú urobené schody, okná, dvere a tiež vnútorné zariadenie. Naplánované to je tak, že 25. novembra, na Katarínu, budú stavebné práce ukončené,“ uviedol Šurkala.

Prvý otvárací koncert v zrekonštruovanom kostole sa uskutoční 20. marca budúceho roka. „Bude špeciálny program, takže dúfame, že ľudia prídu a covidové opatrenia nám umožnia naplno si ho vychutnať. Verím, že ho nebudeme musieť riešiť online. Na túto príležitosť bude skomponovaná klasická hudba, takže je sa na čo tešiť,“ doplnil starosta.

Ako povedal, pandémia ochorenia COVID-19 im skomplikovala takzvané mäkké aktivity, ktoré sú súčasťou projektu. Projekt realizujú s poľskou Gminou Ropa. „Mali sme v pláne, že štvrťročne budú takzvané trhy alebo jarmoky u nás a u nich. Stihli sme jeden jarmok u nich a jeden u nás. Potom prišli opatrenia, ktoré zhatili možnosť cestovať a organizovať podujatia. Teraz bol u nás jeden jarmok, bol i kultúrny program, rovnako aj remeselníci a šermiari, konal sa však online formou,“ priblížil Šurkala.

Na projekt Karpatské brány: medzi Ropou a Zborovom – ochrana a rozvoj spoločného kultúrneho dedičstva na poľsko-slovenskom pohraničí obec získala približne 560.000 eur. Rekonštrukcia samotného Kostola sv. Žofie predstavuje najväčšiu časť nákladov. V projekte je zahrnutá i rekonštrukcia objektu polygonálnej bašty na Zborovskom hrade, ako aj hospodárskej budovy pred ňou. Mali by tam vzniknúť nové expozície.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kostol #Zborov #kultúrny priemysel