Do dražby pôjdu málo známe výtvarné diela boxera Muhammada Aliho

Vzácny súbor kresieb a skíc od zosnulého amerického boxera Muhammada Aliho, ktorý si medzi zápasmi rád kreslil, pôjde na budúci týždeň do dražby v New Yorku.

03.10.2021 11:00
USA Muhammad Ali  jubileum 70. narodeniny Foto: ,
Boxerský šampión v ťažkej váhe Muhammad Ali rád kreslil, no málokto o tom vie.
debata

Celkovo 24 výtvarných diel, z ktorých mnohé sú poňaté ako karikatúry a niektoré majú aj podpis tohto legendárneho športovca, odzrkadľujú Aliho záujem o náboženstvo a sociálnu spravodlivosť. Niektoré ho zachytávajú v ringu. Dražbu usporiada 5. októbra aukčný dom Bonhams. Diela pochádzajú zo súkromnej zbierky.

Aliho vášeň pre kreslenie bola málo známa. Pästiar sa k tejto činnosti upieral, aby sa odreagoval po súboji alebo tréningu, tvrdí aukčný dom. „Mnoho ľudí je nadšených, pretože nikto nevedel o existencii tohto súboru výtvarných diel,“ vysvetľuje Helen Hallová, riaditeľka úseku populárnej kultúry v spoločnosti Bonhams.

Medzi dielami sú kresby s názvami ako „Amerika: Veľké väzenie“, „Vojna v Amerike“, „Hladujúce deti v Mississippi“ alebo „Bodám ako včela“, ktorú Ali vytvoril počas nakrúcania historického miniseriálu „Freedom Road“.

„V ponúkanej zbierke je jedna kresba, ktorá odkazuje na rasové nepokoje v Los Angeles a Newarku z rokov 1965 a 1967. Iná kresba je venovaná islamu. Ďalšie obsahujú ľahšie témy a vzťahujú sa na boxovanie,“ uviedla Hallová.

Muhammad Ali, pôvodným menom Cassius Clay, bol trojnásobným svetovým šampiónom ťažkej váhy a olympijským víťazom z roku 1960. Na vrchole kariéry v roku 1964 oznámil prestup na islam, neskôr odmietol vstúpiť do armády a ísť bojovať do Vietnamu. Zomrel v roku 2016 ako 74-ročný, dlhé roky ho sužovala Parkinsonova choroba.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #aukcia #Muhammad Ali