Socha Georgea Floyda v New Yorku sa opäť stala terčom vandalizmu

Socha na počesť Afroameričana Georgea Floyda, ktorý sa minulý rok stal obeťou brutálneho policajného zákroku, umiestnená na newyorskom námestí Union Square, sa v nedeľu opätovne stala terčom vandalizmu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestnu políciu.

04.10.2021 12:00
USA New York Floyd socha postriekaná premiestnenie Foto: ,
Socha Georgea Floyda, ktorú už pred časom v newyorskej štvrti Brooklyn počmárali čiernou farbou. Sochu vyčistili a umiestnili na námestie Union Square vo štvrti Manhattan.
debata (9)

Ako ukázal záznam z videokamery, dosiaľ neidentifikovaný muž sa k soche priblížil v nedeľu okolo 10. h miestneho času, pričom na ňu vylial farbu a následne z miesta utiekol. Na fotografiách zachytených miestnymi novinármi je vidieť na prednej strane diela biele fľaky.

Okolité sochy venované ľudskoprávnemu aktivistovi a neskoršiemu demokratickému kongresmanovi Johnovi Lewisovi a Afroameričanke Breonne Taylorovej, ktorú vlani zastrelil belošský policajt, poškodené podľa všetkého neboli.

Nešlo pritom o prvý prípad, keď dielo pripomínajúce osobnostť Georgea Floyda poškodili vandali. Stalo sa tak hneď niekoľko dní po tom, ako sochu 19. júna umiestnili a slávnostne odhalili v newyorskej štvrti Brooklyn v deň nového federálneho sviatku Juneteenth (Deň nezávislosti černochov). Sochu vtedy úmyselne poškodili čiernou farbou a označili logom organizácie belošských rasistov. Dielo následne vyčistili členovia skupiny, ktorí ju nainštalovali spoločne s miestnymi obyvateľmi. Potom ju presunuli na jej aktuálne miesto do štvrte Manhattan.

George Floyd zomrel vlani v máji po brutálnom policajnom zásahu v americkom meste Minneapolis v štáte Minnesota. Tento čin vyvolal masové protesty proti policajnej brutalite a rasizmu. Belošský bývalý policajt Derek Chauvin bol za smrtiaci zásah v júni odsúdený na 22 a pol roka odňatia slobody.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #George Floyd