Jana Juráňová: Osud Agneše Kalinovej kopíruje drsný reliéf 20. storočia

12.07.2011 14:00
Jana Juráňová
Jana Juráňová Autor:

Spisovateľka Jana Juráňová, ktorá sa tento rok stala jednou z finalistiek Ceny Anasoft Litera s knihou próz Lásky nebeské, si našla na letné mesiace trochu iný druh písania. Okrem plánovaného oddychu pustila sa do veľkého rozhovoru.

"Oddych neznamená, že nerobím nič. V lepšom prípade robím to, čo ma naozaj baví. A tak som sa pustila – ešte v júni – do veľkého rozhovoru s Agnešou Kalinovou. Pre mladšie ročníky dodávam, že Agneša Kalinová pôsobila od druhej polovice 40. rokov ako novinárka, kultúrna a najmä filmová publicistka, neskôr spolu s manželom Ladislavom Kalinom a dcérou Julkou emigrovala do Mníchova, kde pôsobila v rádiu Slobodná Európa. Jej osud kopíruje drsný reliéf 20. storočia: Aj keď sa vyhla holokaustu, do jej osudu zasiahol veľmi kruto. Prežila potom všetky dekády 20. storočia vrátane väzenia v 70. rokoch. A tak dostávam odpovede na moju otázku, ktorá sa mi vynára pred očami:

Aké vlastne bolo to 20. storočie, v ktorom som sa narodila a dospela? Aký obraz vytvára v pamäti ženy, ktorá ho prežila od začiatku až do konca a je aj vo svojich vyše osemdesiatich rokoch schopná dívať sa presne, aj s odstupom, sebakriticky, aj s humorom na ten čas minulý? Rozhovor nahrávam, prepisujem a redigujem a mám pocit, že som ponorená do siahodlhého románu zaľudneného fascinujúcimi osudmi, románu plného príbehov, udalostí, smútku i humoru, často čierneho. Popri tomto prúde, ktorý sa na mňa valí, ma ani neláka niečo čítať. A tak mi už pri knižnici rastie taký malý komín z knižiek rôznej veľkosti, ktoré počkajú možno aj na dlhé zimné večery…

A čo ešte plánujem stihnúť? Určite sa pokúsim vidieť zopár filmov, ktoré mi v hektike obyčajných dní unikli: Havlovo Odcházení i Šulíkovho Cigána. Možno nejaký koncert, možno aj divadlo… a, dúfajme, že aj nejaký kúsok lesa naživo. Veľké plány si nerobím, lebo leto ubehne vždy skôr, ako by malo."

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku