Stĺpček: Koniec jedného kalendára

Presne v takýto obyčajný deň sa to všetko začalo. Všetok ten ošiaľ a panika. Počnúc varovným prstom prorokov a katastrofickými prognózami vedeckých kapacít aj prominentných veštkýň, až po hollywoodske trháky ukájajúce ľudský hlad po žalostnom pohľade na náš vlastný koniec.

16.08.2011 05:00
Agda Bavi Pain Foto:
Agda Bavi Pain
debata

Presne 13. augusta pred 5 125 rokmi vznikol bájne svet s ešte bájnejším kalendárom, podľa ktorého nám vraj veľa času už nezostáva. Nové kalendáre radšej zbytočne nekupujte. Pre prípad. Mayovia boli totiž nezvyčajne ostrieľaní v astronómii a matematike a dokázali predpovedať viaceré nebeské úkazy. Prečo sa ich letopočet končí dátumom 21. decembra 2012, je dôvodom na pováženie, prípadne menšie pokánie. Minimálne však slúži ako skvelý zdroj diskusií a tiež dobrý biznis i ďalšia lákavá trofej pre lovcov mimozemšťanov aj zvestovateľov extragalaktických sprisahaní.

Nevedno, či Mayom došiel papier, či slina alebo má koniec ich kalendára znamenať iba nový rad cyklov, v ktorých pre túto dávnu kultúru zohrávala dôležitú úlohu trinástka. Naša civilizácia napodiv k tejto číslici neprejavuje ktovieakú náklonnosť a koniec sveta máme navyše poistený príchodom spasiteľa so spravodlivým posledným súdom.

Zlým predpovediam iste nie je ľahké veriť ani po pravidelnej konzumácii poplašných správ z médií o čoraz častejších katastrofách, krvavých ľudských jatkách aj výskytoch nadopovaných schizomesiášov ako Breivik. Ak by teda došlo k najhoršiemu, až také zlé to vôbec byť nemusí. Platenie výpalného tomuto štátu ani pochybné Európske hlavné mesto kultúry 2013 mne chýbať určite nebudú.

debata chyba