Stĺpček: Koniec jedného kalendára

16.08.2011 05:00
Agda Bavi Pain
Agda Bavi Pain Autor:

Presne v takýto obyčajný deň sa to všetko začalo. Všetok ten ošiaľ a panika. Počnúc varovným prstom prorokov a katastrofickými prognózami vedeckých kapacít aj prominentných veštkýň, až po hollywoodske trháky ukájajúce ľudský hlad po žalostnom pohľade na náš vlastný koniec.

Presne 13. augusta pred 5 125 rokmi vznikol bájne svet s ešte bájnejším kalendárom, podľa ktorého nám vraj veľa času už nezostáva. Nové kalendáre radšej zbytočne nekupujte. Pre prípad. Mayovia boli totiž nezvyčajne ostrieľaní v astronómii a matematike a dokázali predpovedať viaceré nebeské úkazy. Prečo sa ich letopočet končí dátumom 21. decembra 2012, je dôvodom na pováženie, prípadne menšie pokánie. Minimálne však slúži ako skvelý zdroj diskusií a tiež dobrý biznis i ďalšia lákavá trofej pre lovcov mimozemšťanov aj zvestovateľov extragalaktických sprisahaní.

Nevedno, či Mayom došiel papier, či slina alebo má koniec ich kalendára znamenať iba nový rad cyklov, v ktorých pre túto dávnu kultúru zohrávala dôležitú úlohu trinástka. Naša civilizácia napodiv k tejto číslici neprejavuje ktovieakú náklonnosť a koniec sveta máme navyše poistený príchodom spasiteľa so spravodlivým posledným súdom.

Zlým predpovediam iste nie je ľahké veriť ani po pravidelnej konzumácii poplašných správ z médií o čoraz častejších katastrofách, krvavých ľudských jatkách aj výskytoch nadopovaných schizomesiášov ako Breivik. Ak by teda došlo k najhoršiemu, až také zlé to vôbec byť nemusí. Platenie výpalného tomuto štátu ani pochybné Európske hlavné mesto kultúry 2013 mne chýbať určite nebudú.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku