Hroby Jána Chalupku a Jána Kuzmányho chcú renováciou zvýrazniť na kultúrnej mape Brezna

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) sumou 5000 eur finančne podporil projekt renovácie miest posledného odpočinku dvoch významných slovenských dejateľov v Brezne. Vidí v ňom príležitosť na rozvoj kultúrno-poznávacieho cestovného ruchu v regióne, pričom prehliadka pietnych miest národných osobností má byť súčasťou balíčkov ponúkaných turistom a školám v rámci vzdelávacieho procesu.

01.11.2021 11:00
Ján Chalupka Foto:
Literát Ján Chalupka má v Brezne pomník nad jeho hrobom, pamätnú tabuľu na budove evanjelickej fary aj pamätník v mestskom parku.
debata

„BBSK vyčlenil financie na obnovu hrobov pozoruhodných osobností našich dejín Jána Chalupku, spoluzakladateľa slovenskej divadelnej tradície, autora legendárneho Kocúrkova, a Jána Kuzmányho, otca známeho spisovateľa Karola Kuzmányho. Obaja pôsobili v Brezne ako osvietení a literárne činní evanjelickí kňazi, ktorí svoju celoživotnú púť ukončili práve v meste pod Ďumbierom,“ uvádza brezniansky magistrát.

Obnova miest ich posledného odpočinku sa uskutočnila počas leta pri príležitosti 150. výročia úmrtia Jána Chalupku. Na jednotlivých pomníkoch, ktoré sa nachádzajú na starom cintoríne v Brezne, došlo k rekonštrukcii poškodených častí, povrchovému a farebnému zjednoteniu, hydrofobizačnej úprave, ako aj k zakonzervovaniu platní a repasácii kovovej ohrádky. Celkové náklady na opravu dosiahli viac ako 6000 eur, pričom rozdiel medzi prostriedkami získanými z BBSK a konečnou sumou dofinancovalo mesto z vlastných zdrojov.

„Výsledkom projektu je nielen vizuálne zlepšenie hrobov, ale aj uctenie si týchto dôležitých osobností a zvýšenie návštevnosti historických miest v meste,“ konštatoval primátor Brezna Tomáš Abel s tým, že hlavným cieľom projektu je podpora a rozvoj kultúrno-poznávacieho cestovného ruchu v centrálnej časti Horehronia prostredníctvom zvýšenia záujmu o historické a pamätné miesta národných literátov Slovenska.

Len Ján Chalupka je v Brezne takpovediac všadeprítomný. S jeho menom sa spája nielen miestne gymnázium a ulica, ale tiež ochotnícky divadelný súbor, inšpiratívny festival či prehliadka záujmovo-umeleckej činnosti pedagógov. Okrem pomníka nad jeho hrobom sa v meste nachádza i pamätná tabuľa na budove evanjelickej fary a rovnako pamätník v mestskom parku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Brezno #Kocúrkovo #Ján Chalupka