Josephine Bakerovú ako prvú černošku pochovajú v parížskom Panteóne

Ostatky francúzsko-americkej herečky, speváčky a tanečníčky Josephine Bakerovej, ktorá však bola aj bojovníčkou za slobodu, previezli do parížskeho Panteónu.

30.11.2021 18:00
Josephine Baker Banana Foto:
Josephine Bakerová v banánovej sukničke v roku 1927.
debata

Josephine Bakerová (1906–1975), ikona spoločensko-umeleckého života 20. a 30. rokov, sa stane prvou ženou tmavej pleti, ktorá nájde miesto svojho posledného odpočinku v Panteóne, všeobecne považovanom za „chrám francúzskeho národa“.

V jeho podzemnej krypte sú uložené významné osobnosti ako Voltaire, Victor Hugo, Simone Veilová, Marie Curieová, Jean-Jacques Rousseau, Louis Braille či Émile Zola.

V Panteóne je pochovaných 75 mužov a iba päť žien; Bakerová sa niekoľko desaťročí po svojej smrti stane šiestou. Jej ostatky uložia do krypty počas hodinovej ceremónie, na ktorej sa zúčastnia príbuzní, ako aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Ján Chalupka Čítajte viac Hroby Jána Chalupku a Jána Kuzmányho chcú renováciou zvýrazniť na kultúrnej mape Brezna

Bakerová, rodáčka z amerického štátu Missouri, je zosobnením džezového štýlu a bola známa svojím divokým tanečným prejavom. Oblečená často len v sukni z listov banánovníka uchvacovala publikum v parížskom podniku Théatre des Champs-Élysées.

Speváčka bola aj francúzskou národnou hrdinkou. Počas druhej svetovej vojny pracovala pre Červený kríž, následne pôsobila v odboji ako špiónka. Za túto činnosť dostala Rad čestnej légie, najvyššie štátne vyznamenanie vo Francúzsku.

Neskôr po boku Martina Luthera Kinga viedla kampaň proti rasizmu v rodných Spojených štátoch. Po smrti ju pochovali v Monaku na cintoríne vo štvrti La Colle.

debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #speváčka #Panteón #Josephine Bakerová