Vyhláška o hromadných podujatiach platí odzajtra

Úrad verejného zdravotníctva včera pripravil vyhlášku, podľa ktorej sa hromadné podujatia po novom delia do troch skupín podľa rizikovosti. Redakciu Pravda o tom informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

, 11.01.2022 17:56
DAB figuriny v hladisku Foto:
Vlani DAB pri povolenej kapacite 100 divákov dopĺňalo do hľadiska figuríny, aby herci na predstaveniach nemali pocit, že hrajú pred prázdnou sálou.
debata

V závislosti od rizikovosti sú následne určené maximálne limity účastníkov. Pri všetkých hromadných podujatiach týkajúcich sa kultúry je podmienkou režim OP (očkovaní, prekonali covid) a prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom.

SR Trenčín kultúra hudba Pohoda 2019 festival TNX Čítajte viac Do divadla či do kina môže najviac polovica divákov

Pri nízkorizikových podujatiach je povinné sedenie, platí zákaz konzumácie pokrmov a nápojov a prebieha bez spevu a povzbudzovania – môže sa na nich zúčastniť najviac max. 100 osôb alebo využiť 50 % kapacity. Medzi nízkorizikové podujatia možno zaradiť kino bez konzumácie jedál a nápojov v sále, bohoslužby bez spevu alebo divadelné predstavenie bez občerstvenia.

Stredne rizikové sú podujatia s fixným sedením alebo státím, medzi ktoré možno zaradiť kino s konzumáciou jedál v sále, športové podujatia s divákmi, bohoslužby so spevom a podobne, môžu sa konať za účasti max. 100 osôb alebo pri využití 25 % kapacity.

Stavba roka 2013 - kaštieľ Snina Čítajte viac Mestá pre meniace sa opatrenia nemôžu plánovať kultúrne podujatia

Pre kultúrne podujatia tiež platí, že treba zamedziť fyzickej kontaktnej interaktívnej práci s publikom a vytvoriť zóny pre jednotlivé umelecké súbory tak, aby dochádzalo k minimálnej interakcii a k minimálnemu stretávaniu sa umelcov z jednotlivých súborov medzi sebou.

Tretia kategória rizikovosti – vysoko rizikové podujatia, sa vzťahujú na hromadné podujatie v prevádzke verejného stravovania, alebo na iné hromadné podujatie, ktoré nespadá do nízko alebo stredne rizikových podujatí, tie sa môžu konať v režime OP a max. do 20 osôb. Medzi vysoko rizikové hromadné podujatia možno podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva zaradiť oslavy, večierky, svadby, kary, diskotéky v prevádzkach a podobne.

Eduard Heger Čítajte viac Ľudia z kultúry píšu premiérovi Hegerovi, hovoria o výsmechu

Zároveň platia všeobecné opatrenia pre hromadné podujatia (paragraf 3 vyhlášky):

  • vyhradenie miesta konania podujatia a vyznačenie vstupu a výstupu
  • umožniť vstup len s prekrytými hornými dýchacími cestami
  • organizátor musí byť v každej chvíli schopný preukázať počet účastníkov podujatia
  • zaistiť pri vstupe dezinfekciu rúk návštevníkov
  • často vetrať, vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, kľučiek, podláh v interiéri a predmetov
  • hygienické zariadenia vybaviť tekutým mydlom a papierovými utierkami
  • zabezpečiť dvojmetrové rozostupy účastníkov, to neplatí napríklad pre osoby zo spoločnej domácnosti, partnerov, osoby vykonávajúce športovú činnosť, osoby na HP v režime OP, osoby usadené v hľadisku podujatia, umelcov vykonávajúcich umeleckú činnosť a pod.
  • zabezpečiť vyvesenie oznamov o povolenom počte účastníkov, o potrebe prekrytia horných dýchacích ciest a ďalšie oznamy – podrobnejšie podmienky sú uvedené vo vyhláške
  • tam, kde je to možné, zabezpečiť sedenie v každom druhom rade

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kultúrna politika #covid semafor
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy