Premiér otvoril kultúre dvere k ministrovi zdravotníctva

Zástupcovia kultúrnej obce si vymohli stretnutie s premiérom Eduardom Hegerom, ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským aj s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou, aby hovorili o situácii v kultúrnom a kreatívnom priemysle.

, 14.01.2022 08:00
Natália Milanová Foto: ,
Ministerka kultúry Natália Milanová.
debata

Doterajšie skúsenosti kultúrnej obce hovorili o chaotických a nesystémových opatreniach, meškajúcej pomoci a nejasných pravidlách pre fungovanie kultúry v čase pandémie.

Výsledkom rokovania je, že zástupcovia kultúrneho sektora sa budú pravidelne stretávať s predstaviteľmi ministerstva zdravotníctva, aby mohli hovoriť o špecifikách chystaných opatrení v kultúrnej oblasti vopred.

„Kultúra je jeden zo sektorov najviac postihnutých pandémiou a na kultúre nám záleží,“ povedal v úvode premiér Heger a zdôraznil význam kultúry nielen pre vzdelanie národa, ale aj jej prínos do HDP.

„Nie je v záujme politikov zatvárať kiná, divadlá ani reštaurácie, robíme to z dôvodu ochrany zdravia občanov. Niektoré rozhodnutia robíme rýchlo, ale musíme sa rozhodovať rýchlo,“ pripustil premiér. Podľa jeho slov vláda pochopila, že v kultúre ľudia potrebujú čas na prípravu podujatí, a preto žiadajú jasné a predvídateľné podmienky.

Premiér pripomenul, že nízkorizikové podujatia sa už môžu organizovať až do naplnenia 50 % kapacity sály. Zdôraznil, že vláda doteraz poskytla kultúrnemu sektoru pomoc v sume 111 miliónov eur ako kompenzáciu pandemickej situácie a prisľúbil ďalšiu pomoc.

„Opatrenia, ktoré sme nastavili, budú platiť, dokým opadne súčasná vlna,“ povedal minister zdravotníctva Lengvarský s tým, že o ďalších zmenách sa bude hovoriť v predstihu, „aby sme nielen do kultúry, ale aj do iných oblastí vniesli určitú stabilitu“.

Zástupca kultúrneho sektora Pavol Smolka z Hudobnej únie Slovenska ocenil, že ľudia z kultúry už majú otvorené dvere k ministrovi zdravotníctva.

„Dnes sme otvorili dve témy: aby ľudia z kultúrneho a kreatívneho priemyslu mali možnosť pracovať, aby sa kultúra nezatvárala a tému sanačných a rozvojových opatrení, bez ktorých kultúra nebude môcť ďalej pokračovať,“ uviedol Smolka.

O väčšom naplnení sál ani o sprístupnení kultúrnych podujatí aj pre testovaných, nielen pre očkovaných alebo tých, ktorí COVID-19 prekonali, sa po rokovaní zástupcov vlády a kultúrneho sektora nedohodlo. O tom, či vláda pomôže kultúre znova sa rozbehnúť formou zníženej DPH, zákonom o sponzoringu, alebo inými opatreniami, sa má hovoriť na ďalších stretnutiach.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kultúra #Eduard Heger #Natália Milanová #Vladimír Lengvarský
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy