Vo veku nedožitých 65 rokov zomrel profesor FF PU Ľubomír Belás

Vo veku nedožitých 65 rokov zomrel Ľubomír Belás, ktorého celoživotné akademické pôsobenie bolo spojené s Filozofickou fakultou Prešovskej univerzity (FF PU) v Prešove a terajším Inštitútom filozofie, na ktorom pôsobil do roku 2019 ako riaditeľ. TASR o úmrtí informovala hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

01.04.2022 13:54
úmrtie, sviečka, pohreb Foto:
debata

Belás získal v roku 1999 vedecko-pedagogický titul docent v odbore dejiny filozofie a v roku 2012 aj titul profesor v odbore systematická filozofia.

„Predmetom jeho vedeckého výskumu bola renesančná a novoveká filozofia, reflexie osvietenskej filozofie, sociálna filozofia a filozofia dejín. Jeho hlavným zameraním však bol výskum filozofie Immanuela Kanta. Svojím systematickým prístupom k skúmaniu Kantovho dedičstva vybudoval na Inštitúte filozofie pracovisko, ktoré je centrom kantovského výskumu na Slovensku. Organizovaním 13 medzinárodných vedeckých konferencií dostal Prešov na mapu celosvetového kantovského výskumu,“ priblížila hovorkyňa. Okrem iného sa tiež podieľal na založení časopisu Studia Philosophica Kantiana.

jiri salamoun Čítajte viac Zomrel výtvarník Jiří Šalamoun, ilustroval Maxipsa Fíka

„Profesor Belás mal rád kritiku v myslení, pravidlá a poriadok, bol skromným človekom, ktorý sa dokázal rozdať pre svoju rodinu a svojich blízkych, medzi ktorých radil aj svojich študentov. S úctou a vďakou spomíname na to, aký inšpiratívny svet Kantových ideí predstavil svojim študentom aj kolegom,“ dodala Polačková.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #Immanuel Kant #Filozofická fakulta Prešovskej univerzity