„Podujatie, ktoré sa konalo pri príležitosti ukrajinského sviatku Dňa vyšívanky, prišlo svojou účasťou podporiť viac ako 500 nadšencov,“ uviedla Miriam Božiková z múzea s tým, že nechýbali predstavitelia kultúrno-osvetových a vzdelávacích inštitúcií pôsobiacich v meste, žiaci, učitelia, folkloristi či svidnícki seniori.
Do skanzenu podľa jej slov prišli aj noví obyvatelia mesta Svidník a blízkeho okolia – nedobrovoľní vysídlenci z Ukrajiny. „Práve týmto symbolickým podujatím sme nielen im mohli ukázať a prejaviť svoju podporu a spolupatričnosť v týchto neľahkých časoch,“ doplnila Božiková.
Čítajte viac Vyšívanie môže baviť aj menšie deti a naučiť ich počítaťÚčastníci podujatia zároveň vytvorili symbolické gesto v podobe živej reťaze – objatia cez celý hlavný okruh národopisnej expozície.
„Veríme, že netradičné podujatie spríjemnilo bežný deň a stalo sa impulzom vzniku možno novej tradície s cieľom zachovávať a propagovať kultúrne dedičstvo našich predkov. Pretože nielen Ukrajina sa môže hrdo pýšiť svojimi vyšívankami, aj Slovensko má čo ukázať,“ dodala Božiková.
Múzeum pripomenulo, že Deň vyšívanky je obľúbeným a originálnym ukrajinským sviatkom. Ukrajinci z celého sveta si vždy v tretí májový štvrtok obliekajú typické vyšívané košele a blúzky s cieľom zachovať pradávnu tradíciu odievania predkov a zároveň prejaviť svoj patriotizmus.