Po príklady netreba chodiť ďaleko. V marci 2021 zapísali do celomestského zoznamu pamätihodností Bratislavy ďalších 21 objektov, medzi ktorými bola i budova bývalého Domu odborov (Istropolisu) na Trnavskom mýte. Neprešiel však ani rok a do „pamätihodnosti“ sa zahryzli bagre. Nič nezmohli ani protesty viacerých organizácií, architektov či kultúrnej obce. Dnes už z Istropolisu zostali len ruiny.

Pamätihodnosti nemajú také postavenie ako pamiatky, neevidujú ich v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR, takže ich nechránia ani pamiatkari. Spisovanie zoznamov pamätihodností zákon síce pripúšťa, ale je to len formalita, ochrana „na papieri“. S otázkou, aký to má teda význam, sa Pravda preto obrátila na Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave, ktorý takú evidenciu robí.

„Pamätihodnosť môže mať iba taký štatút a právne postavenie, ktoré jej určil zákon – v tomto prípade pamiatkový zákon č. 49/2002 Z. z. v paragrafe 14. Obec si v tomto smere nemôže diktovať, lebo nesmie ísť nad rámec zákona. Preto má štatút pamätihodnosti len deklaratívnu funkciu a vyjadruje hodnotový postoj, ktorý má obec,“ vysvetlil dlhoročný riaditeľ ústavu Ivo Štassel.
Ako spresnil, zoznam pamätihodností v Bratislave sa dopĺňa raz do roka, pričom počet nových položiek nie je určený. V poslednom období ich pribúdalo asi 20 ročne, tohto roku ich bolo jedenásť.

Teraz v júni na zoznam pripísali napríklad Polikliniku Tehelná, objekt vinárne Bakchus vo Vajnoroch, komín bývalej čokoládovej továrne P. Mojsoviča, slnečné hodiny v Petržalke, umelecké dielo UFO v Podunajských Biskupiciach, plastiku Dedinská svadba v Ružinove či súbor značenia protileteckých krytov šípkami.

„Prvotný výber robia naši pracovníci, ktorí sa v tejto problematike pohybujú už desaťročia a majú obrovský prehľad. Výber sa robí na základe dvoch kritérií – posúdenie významu položky pre hlavné mesto a posúdenie jedinečnosti položky v rámci danej skupiny,“ opísal Štassel s tým, že prijímajú aj podnety od jednotlivcov, mestských častí alebo inštitúcií.

Pripravený materiál predkladajú primátorovi a neskôr kultúrnej komisii mestského zastupiteľstva. Nakoniec nasleduje schvaľovací proces v mestskej rade a v mestskom zastupiteľstve. Po schválení materiál ústav zverejní na svojej webstránke.
Podľa Štassela sa zatiaľ so žiadnou inou pamätihodnosťou nestalo to, čo s Istropolisom. „Naopak, športovú halu na Pasienkoch sa pred pár rokmi podarilo zachrániť len na základe zásadového postoja mestskej časti Nové Mesto, ktorá vyrokovala s investorom, že sa pamätihodnosť búrať nebude,“ pripomenul.
Keď v Bratislave pred rokmi developeri napriek odporu verejnosti a odborníkov búrali viaceré významné priemyselné objekty (Tabakovú továreň, Danubius Elektrik, Kablovku, Gumonku či Pivovar Stein), pamiatari vyhlasovali, že aj samospráva má prostriedky na to, aby ich mohla chrániť, a to ako pamätihodnosti. Niektoré mestské časti však už vtedy upozornili, že vyhlásenie za pamätihodnosť nemá v skutočnosti žiadnu právnu silu.

„Pamiatkový zákon ochranu pamätihodností nerieši, a preto s tým obce nemôžu nič robiť. Pri aktualizáciach pamiatkového zákona sme dávali v tomto smere vždy podnety, ale ministerstvo kultúry nemá snahu tento stav zmeniť. A v zákone o obecnom zriadení sa pojem pamätihodnosť vôbec nevyskytuje, takže ani z tohto smeru obec nič nezmôže,“ zdôraznil Štassel.
Kým sa teda z pamätihodnosti nestane národná kultúrna pamiatka nemá ani reálnu ochranu.
Čo tvorí zoznam pamätihodností |
---|
Nehnuteľné veci (budovy, objekty miestneho významu, napríklad pamätné tabule, pomníky, rodné domy, hroby významných osobností, sochy, sakrálne objekty a pod.) |
Hnuteľné veci (sochy v interiéri, erby, pečatidlá, obecné kroniky, listiny, predmety cechov a obecných spolkov, športové trofeje, predmety z pamätných izieb – kroje, nástroje, nábytok a pod.) |
Kombinované diela prírody a človeka (pútnické miesta, kalvárie, pramene s liečivou vodou, besiedky v lesoch, prírodné výtvory, ktorých okolie upravil človek) |
Nehmotné pamätihodnosti (pamätný deň založenia obce, historické udalosti, pôvodné názvy ulíc, katastrálne názvy, pamätné dni viažuce sa k významným udalostiam či osobnostiam z obce) |