V Liptovskom múzeu sprístupnili novú expozíciu o dejinách kraja

Novú stálu expozíciu Stredoveké a novoveké dejiny Liptova sprístupnili v Liptovskom múzeu v Ružomberku.

03.07.2022 16:00
liptovske muzeum-ruzomberok Foto:
Liptovské múzeum v Ružomberku.
debata

Podľa odbornej referentky kultúry Liptovského múzea Martiny Vilčekovej do nej návštevníci vstupujú z expozície archeológie cez štylizovanú bránu slovanského hradiska a fragmentu dreveného palisádového opevnenia.

„Vítajú ich postavy Slovana a Slovanky v dobovom oblečení. Následne sa dostávajú na symbolické nádvorie hradu Likava, kde je centrálnym prvkom historická maketa hradu obkolesená militáriami a ďalšími zbierkovými predmetmi z obdobia stredoveku,“ priblížila Vilčeková.

V ďalšej časti expozície je umiestnený projekčný dotykový stôl. „Návštevník si bude môcť vybrať jednu z tém v aplikácii hrad Likava, historické mapy Liptova, stredoveké listiny, erby zemianskych rodov Liptova, sakrálne umenie a mnoho ďalších. Po zvolení konkrétnej témy sa mu zobrazia doplnkové informácie a historické dokumenty, ilustrácie a videoanimácie,“ doplnila odborná referentka kultúry Liptovského múzea.

Janko Kráľ, 200 rokov Čítajte viac Najväčší štúrovský búrlivák fascinuje aj po dvesto rokoch

„Nová expozícia ponúka návštevníkom inovatívny a zodpovedajúci kultúrny a vzdelávací priestor na edukačné činnosti a trávenie voľného času. Súčasne je cieľom adekvátna a interaktívna prezentácia našich zbierkových predmetov, ich ochrana pri prezentovaní a tiež snaha zaujať a vzdelávať návštevníka cez netradičné typy interaktívneho vybavenia,“ podotkla Vilčeková.

Expozíciu stredovekých a novovekých dejín Liptova realizovali odborníci z Ústavu technológií a inovácií Bratislava na základe návrhu Mariána Hercega. Z verejných zdrojov ju podporil Fond na podporu umenia.

debata chyba
Viac na túto tému: #výstava #Liptov #Liptovské múzeum
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy