Street art umelci v Banskej Bystrici dostali verejnú plochu na tvorbu

Po viac ako 20 rokoch sa Banská Bystrica dočkala legálnych plôch na tvorbu graffiti a street art umenia. Prvou je oporný múr oproti železničnej stanici v Radvani a druhým miestom sa stala stena za ihriskom na Rudohorskej ulici v Sásovej.

11.08.2022 08:00
debata

Ako informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová, aj takto chce samospráva v spolupráci s Občianskym združením Playground 89 podporovať a rozvíjať talent mladých ľudí. Cieľom je podľa nej predísť poškodzovaniu súkromných či verejných plôch, ktoré na to nie sú určené.

"Skupina aktívnych ľudí známa ako OZ Playground 89 uspela v roku 2017 v partici­patívnom rozpočte a zrealizovala projekt. Budovu bývalého kina Hviezda oživila maľbami slovenského folklóru v spojení s modernými formami street art a breakdance.

Koncom roka 2021 sa postarala o zatraktívnenie podchodu spájajúceho Námestie slobody so zimným štadiónom a autobusovou stanicou. Vďaka projektu Galéria v podchode sa stal priestor netradičnou pozvánkou na Európsky olympijský festival mládeže, ktorý Banská Bystrica hostila posledný júlový týždeň," uviedla Adamovičová.

banksy love is in the air Čítajte viac Banksy prehral spor o ochrannou známku na svoje diela

Ide o verejné a legálne plochy, je potrené dodržiavať pravidlá. Preto oddelenie cestovného ruchu mestského úradu v spolupráci s OZ vypracovalo takzvaný etický graffiti kódex.

„Pouličné výtvarné umenie má v našom meste svoju históriu od roku 1996 a mnoho z bývalých graffiti umelcov sa dnes profesionálne venujú grafickému dizajnu či iným umeleckým formám, ktorých základ čerpali práve z graffiti. Sme radi, že mesto podporuje tento druh umenia a čoraz viac pribúda street art,“ doplnil Igor Fekiač zo združenia.

„Po pozitívnych ohlasoch sme sa opäť rozhodli osloviť šikovných Banskobystričanov, aby skrášlili ďalšiu časť mesta. Aj graffiti sú druhom umenia, a preto majú svoje miesto. Verím, že nielen komunita umelcov tvoriacich graffiti a street art, ale i obyvatelia privítajú túto novinku,“ dodal primátor Ján Nosko.

debata chyba
Viac na túto tému: #Banská Bystrica #graffiti #street art
Flowers