Ako informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM Milena Kiripolská, záujemcovia sa počas programu od 10. do 16. h dozvedia o rôznych postupoch, akými sa z ľanu stávalo plátno.
„Ako sa ľan trepal a česal, priadli nite a ako sa tkalo na krosnách. Pri ukážkach sa dozvedia, ako vyzerá vretienko alebo tkáčsky člnok, čo je šteť či trlica. Ako sa v minulosti získaval ľanový olej lisovaním, im ukážeme v oravskej olejárni,“ dodala Kiripolská.
V programoch Po robote a Podhradské novoty priblíži Folklórna skupina Podhradie z Podhradia susedské vzťahy pri spoločnej práci v hospodárstve.
Čítajte viac Ľan sa vracia, ľudia ho na poli nespoznali„Ale aj príbeh o tom, ako do Podhradia prišiel prvý šijací stroj. Členovia folklórnej skupiny ukážu, ako sa obšívali koberce, háčkovali koberčeky z nastrihaných handár, ako sa vyšívalo a šilo na šliapacom stoji. FS Hrádok z Bystričky predstaví postupy spojené s praním a žehlením textilu, hladenie textilu žehličkami s rôznym typom zohrievania aj mangľovanie uterákov na stolovom ručnom mangli,“ uviedla Kiripolská.
Ľudový odev z rozličných kútov Slovenska a jeho súčasti predvedie Folklórny súbor Lysec z Belej-Dulíc.
„Najmenší návštevníci si budú môcť vyrobiť v tvorivej dielni tkanice na krosienkach, špuľke, doštičke alebo na prstoch. Utkať koberček na stolových krosienkach, vyskúšať si zápästkovú techniku, plstenie vlny a odtlačky na ľanové obrúsky,“ uzavrela Kripolská s tým, že v drevenom kostole z Rudna sa o 13.30 h uskutočnia evanjelické omše.