V Múzeu slovenskej dediny predstavia spracovanie ľanu aj výrobu textilu

Výrobu textilu v minulosti a starostlivosť o odev spoznajú v nedeľu (14. augusta) návštevníci podujatia Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine.

13.08.2022 07:00
Múzeum slovenskej dediny, skanzen, Martin, Turiec Foto:
Múzeum slovenskej dediny v Martine.
debata

Ako informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM Milena Kiripolská, záujemcovia sa počas programu od 10. do 16. h dozvedia o rôznych postupoch, akými sa z ľanu stávalo plátno.

„Ako sa ľan trepal a česal, priadli nite a ako sa tkalo na krosnách. Pri ukážkach sa dozvedia, ako vyzerá vretienko alebo tkáčsky člnok, čo je šteť či trlica. Ako sa v minulosti získaval ľanový olej lisovaním, im ukážeme v oravskej olejárni,“ dodala Kiripolská.

V programoch Po robote a Podhradské novoty priblíži Folklórna skupina Podhradie z Podhradia susedské vzťahy pri spoločnej práci v hospodárstve.

ľan, poľnohospodárstvo Čítajte viac Ľan sa vracia, ľudia ho na poli nespoznali

„Ale aj príbeh o tom, ako do Podhradia prišiel prvý šijací stroj. Členovia folklórnej skupiny ukážu, ako sa obšívali koberce, háčkovali koberčeky z nastrihaných handár, ako sa vyšívalo a šilo na šliapacom stoji. FS Hrádok z Bystričky predstaví postupy spojené s praním a žehlením textilu, hladenie textilu žehličkami s rôznym typom zohrievania aj mangľovanie uterákov na stolovom ručnom mangli,“ uviedla Kiripolská.

Ľudový odev z rozličných kútov Slovenska a jeho súčasti predvedie Folklórny súbor Lysec z Belej-Dulíc.

„Najmenší návštevníci si budú môcť vyrobiť v tvorivej dielni tkanice na krosienkach, špuľke, doštičke alebo na prstoch. Utkať koberček na stolových krosienkach, vyskúšať si zápästkovú techniku, plstenie vlny a odtlačky na ľanové obrúsky,“ uzavrela Kripolská s tým, že v drevenom kostole z Rudna sa o 13.30 h uskutočnia evanjelické omše.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenské národné múzeum #ľan #ľudové tradície #tkanie #ľudové remeslá
Flowers