Fresky v kostoloch získali značku Európske dedičstvo

Stredoveké fresky v 12 kostoloch v Gemeri a Malohonte získali ako prvé na Slovensku značku Európske dedičstvo. Udeľujú ju lokalitám alebo objektom, ktoré reprezentujú európsku históriu.

15.08.2022 08:00
Kostol v Rimavskom Brezove Foto: ,
Aj v kostole v Rimavskom Brezove sa nachádzajú vzácne fresky, ktoré získali značku Európske dedičstvo.
debata

Ako informovala Zuzana Jóbová z krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus, značka odráža aj spoločné európske hodnoty a ich vplyv na rozvoj kultúry a spoločnosti.

Zástupcovia evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV), katolíckej cirkvi a reformovanej kresťanskej vyzdvihli hodnoty tohto sakrálneho dedičstva v historickom a duchovnom vývoji Gemera a Malohontu.

„Zároveň je pre mňa táto značka symbolom spolupráce. Spojili sa dva kraje, cirkvi, občianske združenie a samosprávy, aby spoločne dosiahli jeden cieľ,“ uviedla evanjelická farárka z cirkevného zboru ECAV v Rimavskom Brezove v okrese Rimavská Sobota Janka Miháliková.

drevený kostol Čítajte viac Drevené kostolíky učia pokore

Podľa Jóbovej tento rok v letnej sezóne väčšinu ocenených kostolov sprístupňujú pre turistov a návštevníkov počas sobôt. Informácie o možnostiach návštevy chrámov poskytuje združenie Gotická cesta ako aj organizácie cestovného ruchu na svojich weboch a profiloch na sociálnych sieťach. Okrem toho je možné navštíviť kostoly aj počas organizovaných podujatí.

Značka Európske kultúrne dedičstvo (European Heritage Label) funguje v od roku 2013. Po úprave podmienok na jej získanie ju doteraz dostalo 48 lokalít v Európe. Tento rok Európska komisia pridelila titul Európske kultúrne dedičstvo 12 lokalitám.

Značka spája a prezentuje spoločnú históriu kontinentu na podklade konkrétnych miest, predmetov, ale aj nehmotného kultúrneho dedičstva s kľúčovou úlohou v histórii Európy.

debata chyba
Viac na túto tému: #freska #kostoly #Gemer #fresky #Malohont #Európske dedičstvo