Čím je táto výstava unikátna?
Dopĺňame príbeh Muža s odhalenou hruďou pred okupačným tankom, ktorým bol Emil Gallo a odfotil ho môj otec Laco Bielik. Je tu však ešte jedna dôležitá aktérka, moja mama Alica, ktorá mala 17. augusta 1968 svadbu s mojím otcom v bratislavskom Modrom kostolíku a potom rizikovo tehotná prišla do práce, do redakcie Smeny a pýtala sa do služby. Dvakrát sa previezli historickou električkou. Po svadbe nastalo krásne bezstarostné obdobie, tu na Šafárikovom námestí pili džús v škatuli, kúpili si ho tu v stánku, nastúpili na električku, cvakli si lístky a odviezli sa do Krasnian. Šťastie mojich rodičov trvalo tri dni a potom prišla okupácia.
Takže k týmto fotografiám máte celkom iný vzťah ako ostatní diváci?
Určite áno, aj tu sa mi trochu triasol hlas.
Rozprávali vám niekedy rodičia o vzniku týchto fotografií?
Hovorili mi o svadbe, našli sme aj záznamy v historickej matrike. Bolo to úžasné, ešte doznievala pražská jar, zrušila sa cenzúra, pre novinárov ako boli moji rodičia to bolo skvelé, všetci mali radi Dubčeka a vládu. Viete si predstaviť, že ľudia mali radi vládu? Dnes to znie neskutočne. V Modrom kostolíku bolo 200 až 300 svadieb za mesiac a ešte krstiny, kňazi nestíhali – a to bol socializmus! Bolo to fantastické. Mama mi rozprávala, ako ju jej domáca zobudila so slovami: Rusi nás okupujú. Mama si myslela, že sa zbláznila, ale potom sadla na električku, nehľadiac na to, že mala rizikové tehotenstvo a išla do redakcie, sama sa hlásila do služby.
Netúžili ste aj vy stať sa fotoreportérom?
Zbytočne by som sa snažil konkurovať menu Laca Bielika. Síce fotím, ale do šuflíka, trošku inak. Ale otec ma v mnohom inšpiruje. Celú situáciu dokázal zachytiť vo výraze ľudskej tváre, tie sú totiž na jeho fotografiách najdôležitejšie. Tak fotím aj ja.
Čítajte viac Peter Bielik otvoril výstavu fotografií svojho otca August 68-Tri dni pred inváziouNájdeme pri fotografiách zhrnuté aj príbehy ľudí, ktorých zachytávajú, alebo okolnosti, ako zábery vznikali?
Príbeh okupačných fotografií je pomerne známy, urobili sme už v minulosti veľa výstav, ale pri tých svadobných je napísaný kontext – že 17. augusta sa brali a už 21. augusta im prišla – ako hovorieval môj otec – k svadbe „zagratulovať“ celá Varšavská zmluva.
Koľko je vystavených fotografií?
Vystavujeme 12 panelov s fotkami, ktoré sú na viacerých miestach v Bratislave – sú na Šafárikovom námestí, pri Primaciálnom paláci, na Námestí SNP a pri Modrom kostolíku.
Výstavu August 68 - Tri dni pred inváziou nájdu záujemcovia v Bratislave na Šafárikovom a Primaciálnom námestí, na Námestí SNP a pred Modrým kostolíkom.
Dlhodobo sa snažíte vybudovať Galériu Ladislava Bielika na Šafárikovom námestí, aby stála expozícia pripomínala temné udalosti z histórie ďalším generáciám. Ako pokračujete?
Rokujeme s bratislavským magistrátom už len o detailoch, o zmene územného plánu, bohužiaľ náš pôvodný návrh z roku 2013 na magistráte stratili, čo sa mi zdá nepochopiteľné, čím sme stratili deväť rokov, ale máme prenajaté pozemky a v budúcnosti by tu mala vzniknúť Galéria Ladislava Bielika.
Ako dlho výstava potrvá?
Mesiac, do 17. septembra, aby ju stihli vidieť aj študenti a ľudia, čo sa vrátia z dovoleniek.