Ocenili majstrov a majsterky ľudovej umeleckej výroby za rok 2022

Ocenená bola maľba na sklo, čipkárstvo, ale aj výroba bičov.

16.09.2022 14:00
viera slezakova kraslice dni majstrov uluv Foto:
Viera Slezáková zdobí kraslice na Dňoch majstrov ÚĽUV.
debata

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) ocenilo majstrov a majsterky ľudovej tvorby za rok 2022. Ocenená bola Iva Benáčková za maľbu na sklo a Angela Czintelová za čipkárstvo. Juraj Hanulík získal ocenenie za džbankársku výrobu a maľovanie majoliky. Za výrobu kyjatických hračiek ocenili Ladislava Hedvigiho a za výrobu bičov bol titul udelený Ľubošovi Majanovi.

Ocenenia v zastúpení ministerky kultúry Natálie Milanovej odovzdávali generálna riaditeľka ÚĽUV Eva Ševčíková a generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva rezortu kultúry Radoslav Ragač. Podujatie hudobne sprevádzal SĽUK. Na sociálnej sieti o tom informovalo ÚĽUV.

ÚĽUV a rezort kultúry oceňujú majstrov a majsterky ľudovej umeleckej výroby od roku 1959. Čestný titul je udeľovaný za umelecký prínos a dosiahnutie výnimočných výsledkov pri rozvíjaní určitého výrobného postupu ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel. O tom, komu bude titul udelený, rozhoduje odborná komisia tvorená etnológmi, dizajnérmi, ale aj výtvarníkmi a ďalšími odborníkmi.

debata chyba
Viac na túto tému: #ÚLUV
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy