Na hrade Divín otvorili mučiareň s hladomorňou, pribudne aj hodovňa

Na zrúcanine hradu Divín týčiaceho sa nad rovnomennou obcou v okrese Lučenec oficiálne sprístupnili historickú mučiareň s hladomorňou. K novým prvkom, ktoré majú obohatiť návštevu historickej pamiatky, čoskoro pribudne i turistická hodovňa.

20.09.2022 15:50
Divínsky hrad Foto: ,
debata

V historickej mučiarni návštevníci hradu Divín nájdu okovy, dereš, pranier, škripec, kladu na sťatie hlavy i klietku hanby, pričom niektoré prvky si môže verejnosť i vyskúšať. V pivničných priestoroch pod mučiarňou zas turisti môžu nahliadnuť do zariadenej hladomorne, ku ktorej čoskoro pribudne i miesto vhodné na občerstvenie v štýle stredovekej hodovne.

S cieľom uchrániť novozariadené priestory pred poškodením budú mučiareň aj hodovňa pre verejnosť prístupné len počas otváracích hodín hradu.

„Pri spracovaní projektu sme vychádzali z poznania, že ľudia viac než suché dáta vyhľadávajú zážitky, ktoré sa im po návrate domov následne vybavia v súvislosti s navštíveným miestom a ostanú príjemnou spomienkou,“ ozrejmil autor projektu Ján Sivok.

Nové atrakcie na hrade Divín finančne podporila Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorá na projekt prispela sumou 8 000 eur.

Oravský hrad Čítajte viac Návštevnosť Oravského hradu stúpla, chodia najmä dve národnosti

S obnovou zrúcaniny Divínskeho hradu začala obec Divín v roku 2011, odkedy sa pravidelne uchádza o financie z ministerstva kultúry určené na záchranu kultúrneho dedičstva. Na hrade sa tak už vyše desať rokov uskutočňujú archeologické výskumy, odkrývajú sa zasypané miestnosti a konzervujú sa najnarušenejšie prvky hradu.

„Cieľom obce Divín je v blízkej budúcnosti začať plnohodnotne využívať priestory hradu, ktorý nesie najvýraznejší odkaz histórie a kultúrneho dedičstva obce. A tak postupne zabezpečiť rozvoj tejto pamiatky, vlastný rozvoj obce a touto cestou nepochybne zvýšiť aj rozvoj cestovného ruchu v celom regióne Novohrad Podpoľanie,“ poznamenal starosta obce Pavel Drugda.

debata chyba
Viac na túto tému: #Divín #hrad