Súťaž Via Litera opäť hľadá literárne talenty

Knižnica pre mládež mesta Košice a miestny Rotary Klub vyhlásili druhý ročník literárnej súťaže Via Litera. Určená je študentom stredných škôl a druhého stupňa osemročných gymnázií s pôsobnosťou v mestách Košice a Prešov.

26.09.2022 17:00
debata

Riaditeľka knižnice Kamila Prextová uviedla, že súťaž o cenu Petra Raševa má poskytnúť priestor vyjadriť sa k téme Sloboda a jej podoby.

„Súťaž je prioritne zameraná na hľadanie mladých talentov medzi študentmi stredných škôl a žiakmi druhého stupňa osemročných gymnázií. Tentoraz od nich očakávame, aby cez literárne práce v próze alebo poézii vyjadrili svoje názory na slobodu. Zaujíma nás názor mladej generácie. Táto téma snáď ani nemá hraníc, sme zvedaví, čo na to študenti, ktorí v roku 1989 svoje názory rozhodne prejavili, a či tomu bude aj teraz cez súťažné práce,“ objasnila Prextová.

žena, notebook, práca, knihy, knižnica Čítajte viac V súťaži Poviedka 2022 zvíťazil študent scenáristiky

Peter Rašev bol jedným zo zakladajúcich členov Rotary Klubu Košice a aj takýmto spôsobom sa snažia si pripomínať jeho odkaz a pamiatku. Súťažné práce je potrebné doručiť na e-mailovú adresu knižnice najneskôr do konca októbra. Všetky potrebné informácie a podmienky účasti sú zverejnené na webových stránkach vyhlasovateľov súťaže.

„Tentoraz sa môžu do súťaže zapojiť nielen študenti košických škôl, ako tomu bolo v prvom ročníku, ale aj tých prešovských. Peter Rašev síce žil a tvoril v Košiciach, narodil sa však v Prešove,“ zdôvodňuje zmenu Sklenárová.

Práce bude hodnotiť trojčlenná porota v zložení: Jozefa Poláková, Jana Tesserová a Ľuba Blaškovičová. Najlepším autorom bude udelená cena Petra Raševa.

„V spolupráci so Štátnym divadlom Košice máme v pláne i ďalšie prekvapenia, ktoré môžu prispieť či už k zviditeľneniu samotných autorov, alebo k naštartovaniu ďalšej umeleckej kariéry,“ dodala Sklenárová.

debata chyba
Viac na túto tému: #literatúra #knihy #knižnica #literárna súťaž #Via Litera