Návštevníkom výstava priblíži tresty, ktoré boli bežné v 16. až 19. storočí a medzi exponátmi uvidia aj železnú pannu, vysokú 240 centimetrov, vážiacu 120 kilogramov. Informoval o tom Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ktorý je zriaďovateľom múzea a výstavu Mučiace nástroje podporil sumou 12-tisíc eur. SSM z vlastných zdrojov vyhradilo 3 000 eur.
"Cieľom výstavy je nielen šokovať, ale najmä priniesť príbeh nástrojov, zariadení a praktík, prostredníctvom ktorých sa v minulosti zabezpečovalo naplnenie litery zákona.
Exponáty, ktoré návštevník na výstave uvidí, môžeme rozdeliť na tri skupiny: nástroje, ktorými sa vykonával trest, tie, ktorými sa mučilo, trýznilo, a nástroje na popravu," priblížil vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek.

Exponáty rôznych mučidiel sú vernými kópiami originálov i zo zbierok súkromných zberateľov a historikov z Nemecka, Poľska, Talianska či Španielska. Hoci súčasťou výstavy sú predmety, ktoré približujú spôsoby mučenia z celej Európy, nechýbajú ani tie, ktoré sú spojené s banskobystrickým regiónom.
Vystavená je aj neslávne známa lebka Anny Ruskovej zo Slovenskej Ľupče. Kat ju popravil na kopci pri moste, z ktorého zhodila svoju sokyňu v láske.
Návštevníci Thurzovho domu môžu navštíviť výstavu až do konca januára 2023. SSM pripravilo viaceré sprievodné aktivity a tvorivé dielne pre školy a rodiny s deťmi. Budú si môcť vyhotoviť aj fotografie.