Venovali sa oboznámeniu sa s projektom EKMK, jeho prienikmi do národných politík, no usilovali sa aj o vytvorenie medzisektorovej spolupráce a hľadanie takých riešení, aby mohol projekt naplniť svoje možnosti. Na webstránke o tom informovalo ministerstvo kultúry.
„Z Trenčína sa stane centrum kultúry, miesto, kam sa budú nielen upínať oči umeniachtivých návštevníkov a návštevníčok, ale kde sa bude kultúrou a umením žiť. Popri Trenčíne ožije celý región a spolu s regiónom následne celé Slovensko.
Európske hlavné mesto kultúry nie je veľký festival. Je transformáciou mesta a krajiny s pomocou kultúrnych prostriedkov, je posilnením kreatívneho priemyslu a národnej prosperity, je nástrojom na kvantový skok dopredu pre celé Slovensko,“ priblížila ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).
Čítajte viac Štát plánuje projekt Európske hlavné mesto kultúry – Trenčín 2026 podporiť sumou 15 miliónov eurAko dodala, je hrdá, že môže spolupracovať na projekte a podieľať sa na kreovaní nástrojov na naplnenie veľkého potenciálu, ktorý EHMK má.
„Stretnutie v Trenčíne považujeme za zásadné pri prípravách na rok 2026. Bez spolupráce s ministerstvami nemôžeme naplniť potenciál, ktorý v sebe Európske hlavné mesto kultúry nesie,“ doplnila riaditeľka Trenčín 2026 Lucia Dubačová.
Podľa vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike Vladimíra Šuchu je to príležitosť pre celé Slovensko, nielen pre Trenčín. Považuje to za príležitosť pre kultúru i umenie na reformovanie spoločnosti i krajiny, aj príležitosť na naštartovanie spoločenského a ekonomického rozvoja cez spojenie tvorivosti a tolerancie.